Sunday, June 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIShkenca/ Ja kur dhe si do të "vdesë" dielli

Shkenca/ Ja kur dhe si do të “vdesë” dielli

Si do të duket dielli ynë pasi të vdesë? Shkencëtarët kanë bërë parashikime se si do të duken ditët e fundit të Sistemit tonë Diellor dhe kur do të ndodhë. Dhe ne njerëzit nuk do të jemi përreth për të parë fundin e Diellit.

Më parë, astronomët mendonin se Dielli do të shndërrohej në një nebulë planetare – një flluskë e ndritshme gazi dhe pluhuri kozmik – derisa provat sugjeruan se ai do të duhej të ishte më masive, shkroi ScienceAlert.

Një ekip ndërkombëtar astronomësh e ktheu atë përsëri më 2018 dhe zbuloi se një nebulë planetare është me të vërtetë forma diellore më e mundshme.

Dielli është rreth 4.6 miliardë vjet i vjetër – i matur nga mosha e objekteve të tjera në Sistemin Diellor që u formuan në të njëjtën kohë. Bazuar në vëzhgimet e yjeve të tjerë, astronomët parashikojnë se do të arrijë fundin e jetës së tij në rreth 10 miliardë vjet të tjerë.

Ka gjëra të tjera që do të ndodhin gjatë rrugës, sigurisht. Në rreth 5 miliardë vjet, Dielli do të kthehet në një gjigant të kuq. Bërthama e yllit do të tkurret, por shtresat e jashtme të tij do të zgjerohen në orbitën e Marsit, duke përfshirë planetin tonë në këtë proces. Nëse është akoma atje.

Modelet e vitit 2018 kanë treguar se Dielli është rreth kufirit të masës me një yll që mund të prodhojë një nebulë të dukshme.

Edhe një yll me masë më të vogël se 1.1 herë se Dielli nuk do të prodhojë një mjegullnajë të dukshme. Yjet më të mëdhenj deri në 3 herë më masivë se Dielli, nga ana tjetër, do të prodhojnë nebula më të ndritshme.

Për të gjithë yjet e tjerë në mes, shkëlqimi i parashikuar është shumë afër asaj që është e vërejtshme. Kështu që, Dielli do të formojë një mjegullnajë të tillë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME