Sunday, July 14, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETShkenca/ Ja sa herë në javë duhet të bëni seks

Shkenca/ Ja sa herë në javë duhet të bëni seks

Një ekspert kontrovers i marrëdhënieve ka zbuluar se sa shpesh çiftet duhet ë bëjmë seks dhe thotë se statistikat janë të vërtetuar shkencërisht.

Jake Maddock nga Birsbane, Australi thotë se idealja është të bëni seks dy ose tre herë në javë, sepse ofron ‘përfitime mendore dhe fizike.’

“Ka shumë prova shkencore të e vërtetuar në studime se është shumë mirë që femrat të kenë orgazëm tre herë në javë. Është mirë për shëndetin e tyre mendor, është i mirë për shëndetitn e tyre fizik.’ është shprehur Jake.

Po të njëjta përfitime janë dhe për meshkujt.

‘Të bësh seks dy ose tre herë në javë do të ndihmojë gjithashtu në lidhjen e dy partnerëve’’ shprehet ai.

Zakonet dembele

Maddcok tha se me kalimin e kohës, ndërsa çiftet rehatohen me njëri-tjetrin, ata fillojnë të zhvillojnë zakone ‘dembele’ duke bërë gjithnjë e më pak seks.

“Njerëzit në marrëdhënie afatgjatë duket se bëhen dembelë dhe thonë ‘një herë në javë është mirë’  ‘një herë në muaj është mirë’ ata thjesht bëhen gjithnjë e më dembelë dhe çifte ndahen’ është shprehur Maddock.

“Pra dy deri tre herë në janë me të vërtetë i mban njerëzit në rrugën e duhur.’

Një studim i publikuar në “Archives of Sexual Behaviour” zbuloi se çiftet e martuara bëjnë seks 51 herë në vit, ose rreth një herë në javë.

Por të tjerë argumentojnë se nuk ka “numër magjik” kur bëhet fjalë se sa shpesh duhet të bëni seks për të pasur intimitet.

Seksologu Isaiah McKimmy tha për House of Wellness se numri ndryshon dhe bazohet në jetën dhe rrethanat.

 “Nuk ka ‘kohë’ të përcaktuara për këtë dhe është krejtësisht normale që dy partnerë të kenë mendime të ndryshme se sa shpesh duan të bëjnë seks, ” tha McKimmy, duke shtuar: 

“Ajo që është e rëndësishme është që çiftet të punojnë së bashku për të gjetur kënaqësi seksuale që funksionon për të dy”.

Jake gjithashtu përmendi dhe ‘Fexting’ grindja me mesazhe e cila sipas tij është një mënyrë e garantuar për të shkatërruar jetën tuaj seksuale.

Jake Maddock shprehet se partnerët duhet të kenë biseda ballë për ballë në vend që të grinden me mesazhe.

Duke folur për “Femail’ ai tha se ai tha se ‘marrëveshjet’ janë ‘tendenca më e madhe’ e kohës sonë, por jashtëzakonisht vdekjeprurëse për marrëdhëniet.

”Mesazhet e zemëruara rrallë filtrohen. Kjo e bën atë më të rrezikshëm sesa të kesh një lidhje, ” tha ai.

“Tekstet janë impulsive dhe krijon magji të rreme. Ne kemi më shumë gjasa të themi diçka që nuk do të ishim aq të guximshëm, ose mjaft budallenj, për t’i thënë këto gjëra ballë për ballë.’

Ai pranon se shkrimi mund të jetë një mjet i dobishëm për argumente, pasi u jep njerëzve një shans të mendojnë për atë që duan të thonë – por kjo nuk funksionon për dërgimin e mesazheve.

“Komunikimi mbështetet në shumë sugjerime – shprehje të fytyrës, gjuhën e trupit dhe tonin e zërit, si dhe fjalët e përdorura. Fexting ju privon nga aksesi në tre prej tyre. Kuptimi dhe emocionet në tekste mund të keqinterpretohen gjerësisht’ deklaroi ai.

Ai dëshiron që njerëzit të kujtojnë se grindjet që nuk shkaktojnë dëm janë ato që zgjidhen shpejt. 

”Kur njerëzit debatojnë për mesazhe, ata mund të vonojnë përgjigjet e tyre – duke lënë zemërimin e partnerit të tyre të shpërthejë” shpjegoi ai.

Nga ana tjetër, njerëzit mund të largojnë njëri-tjetrin me një sërë mesazhesh të zemëruara që do të mërzitin dhe tërbojnë tjetrin.

Ai tha se shumë palë të treta mund të përfshihen në mosmarrëveshjet e mesazheve, gjë që vetëm i përkeqëson gjërat.

”Në një debat ballë për ballë ju jeni të detyruar të dëgjoni atë që personi tjetër po thotë që do të thotë se ju merrni këndvështrimin e tij”

Maddock beson se një “argument i mirë” përfundon në një përqafim, ose më shumë. 

“Kontakti fizik ringjall intimitetin mes jush , për të mos përmendur dëshirën seksuale që ju bashkon dhe shpërndan ndjenjat e këqija”, tha ai.

Çfarë është Fexting

Ne e dëgjuam për herë të parë termin “fexting” nga Zonja e Parë e SHBA-së Jill Biden, e cila tha në një intervistë për Harper’s Bazaar se ajo dhe presidenti amerikan Joe Biden dikur ziheshin herë pas here për mesazhe me tekst, duke përdorur fjalën “fexting” që rrjedh nga togfjalëshi “luftë për tekst”.

Si ndikojnë mesazhet në marrëdhëniet

Arsyet dhe mosmarrëveshjet e ndryshme mund të lindin gjatë ditës dhe ju prekni telefonin tuaj për t’i shprehur ankesat tuaja çdo personi të rëndësishëm për ju. 

“Teksti” nuk ndodh vetëm në marrëdhëniet romantike por edhe në miqësi, familjare apo ndonjëherë edhe profesionale.

Disa njerëz priren ta zgjedhin atë pasi komunikimi ballë për ballë mund të jetë stresues apo edhe frikësues. 

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME