Monday, March 4, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËShoqata “Labëria” kërkesë UNESCO-s: Ndryshoni emrin nga Isopolifoni në Polifoni (vidio)

Shoqata “Labëria” kërkesë UNESCO-s: Ndryshoni emrin nga Isopolifoni në Polifoni (vidio)

Fier – Ndërrim emri ka kërkuar shoqata kulturore atdhetare “Labëria” dega e Fierit në lidhje me emrin Isopolifoni që është aktualishtë në Polifoni, dhe këtë gjë duhet ta kryejnë institucionet shtetërore në drejtim të UNESCOS, pohuan anëtarë e drejtues I kësaj shoqate në një takim radhe që kryen sot në muzeun historik të Fierit.

Këtë gjë kreu I kësaj shoqate Baftjar Abazaj e pohoi se që në propozimin që u drejtua institucionit të Unescos duhet të ishte konsultuar gjerësisht e më pas të propozohej. Grekët thonë që prejardhja e Isopolifonisë është nga sirenat dhe nga kishat por duhet saktësuar se polifonia eshte më e hershme se kishat dhe është autoktone shqiptare. Jo Isopolifoni por polifoni, tha Abazaj, ka marrës, kthyes ose hedhës dh iso dhe kjo nuk përdoret vetëm në Labëri por edhe në Skrapar, Myzeqe etj.

Nga ana tjetër anëtari më I vjetër I kësaj shoqate Faik Memushi ka pohuar se duhet kryer ky korigjim sa më pare, por ishte më e thejeshtë të kryhej në fillim sesa të korigjohet tani , këtë gjë e shikoj shumë të vështrië por duhet të bëhet.

Disa nga të pranishmit në këtë takim si kreu I shoqatës Çamëria Ali Aliu pohuan se duhet të trashëgojmë brez pas brezi traditat tona, zakonet.

Shoqata atdhetare kulturore është shpallur Nder I Kombit dhe dega e saj në Fier numëronë 9 mijë familje

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME