Saturday, February 24, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODËShtatë mënyra për të lidhur shaminë

Shtatë mënyra për të lidhur shaminë

Një maramë e vogël në formë katrori, simbol i kombinimeve të rokerëve të viteve pesëdhjetë të shekullit të kaluar, është aksesor i shkëlqyeshëm mode për flokë

Stili boho ka aksesorin e preferuar të modës i cili sjell mënyra praktike të lidhjes së flokëve dhe njëherësh i mbron flokët nga rrezet ultraviolete, por edhe i bën të duken si stil shumë retro.

Në të kaluarën rokerët e bartnin rreth qafe, ndërsa sot ajo ka kuptim të ndryshëm mode, por mund të shërbejë edhe në vend të rrethit, transmeton Telegrafi.

Kur flokët janë ende të kripura, marama do të kujdeset për një model flokësh të thjeshtë, elegant, në ditët kur larja dhe stilimi i flokëve nuk bëhet fjalë.

Ka edhe mënyra të ndryshme të lidhjes, një ndër to është nyja në fund të flokëve, ndërsa napa në kokë shkon sipër ballit.

Kjo mënyrë e bartjes ka qenë hit edhe në vitet pesëdhjetë, kur damat me stil mbulonin flokët dhe i kombinonin me fustane pushimi.

Materiale ideale janë ato të pambukta, ndërsa i bukur është edhe mëndafshi, por ai di të rrëshqasë mbi kokë dhe flokë, sepse është shumë i lëmuar dhe i butë.

Modeli flokëve të plazhit e do edhe maramën të lidhur mu në ballë, ky stil është ideal për gërshet apo bisht.

Si marama do të shërbejë edhe marama e vjetër me motive etno me lule.

Elegancë retro sjell edhe një shall i hollë, i frymëzuar në vitet shtatëdhjetë dhe me motive të forta shumëngjyrëshe. Ky tip aksesori i modës mund të thuret edhe në flokë derisa janë ende të lagura, kur e lironi, do të keni tallaze të lehta.

Detaji shumëngjyrësh i modës në flokë është simbol i kombinimeve verore për ditët e rastësishme.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME