Friday, December 8, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETShtohen të rinjtë me probleme kardiake, ja shkaqet.

Shtohen të rinjtë me probleme kardiake, ja shkaqet.

Konsumimi i pijeve energjike, kafesë, por edhe qëndrimi zgjuar në orët e vona, ndikojnë në shëndetin e zemrës. Mjekja kardiologe Manjola Lika, thotë se ky stil jetese i të rinjve po i bën ata të kenë çrregullim të ritmit të zemrës apo takikardi.

“Vitet e fundit është vënë re një shtim në frekuencë të rasteve që paraqiten te kardiologu. 20-30 vjeçarët shpesh ankohen për çrregullime të ritmit të zemrës, konsumimi i tepërt i kafeve, çajit jeshil, pijet energjike, konsumimi i substancave narkotike, ndikojnë tek ky ritëm i shpeshtë”.

Fatmirësisht këto probleme sipas mjekes janë të trajtueshme nëse ndryshon stili i jetesës dhe kapen në kohë. Në të kundërt mund të bartin pasoja të mëdha. Mjekët rekomandojnë që të bëhet kujdes me ushqyerjen, për të ndihmuar zemrën që të punojë normalisht. Për ta konsumimi i një vakti veç një herë në ditë, shkakton fryrje stomaku tek disa njerëz duke u pasur me një ritëm të shpeshtë të zemrës.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME