Friday, June 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLETATOOSi ndikojnë tatuazhet në sistemin tonë imunitar

Si ndikojnë tatuazhet në sistemin tonë imunitar

Tatuazhet kanë ekzistuar në mesin prej mijëra vitesh dhe nuk ka ndryshuar shumë: tatuazhet janë të përkoheshme ose të përhershme.

Por shumë aspekte të tatuazheve mbeten, çuditërisht, enigmatike dhe shkencëtarët ende nuk janë të sigurt se çfarë i bën disa tatuazhe të përhershme të zbehen shpejt, ndërsa të tjerat që janë “të përkohshme” qëndrojnë më gjatë edhe pse supozohet se do të zhduken. Reagimet ndaj dritës gjithashtu mbeten të paqarta.

Megjithatë, një nga tiparet më të çuditshme dhe më pak të studiuara është se si mbijetojnë saktësisht tatuazhet. Sistemi ynë imunitar bën vazhdimisht më të mirën për t’i shkatërruar ato dhe ndoshta arsyeja pse ato zbehen mund të jetë një pasqyrë të një prej funksioneve më të rëndësishme të trupit tonë.

Kur bëjmë një tatuazh, trupi e percepton atë si një sulm. Lëkura është barriera e parë e sistemit imunitar dhe është e pajisur me qeliza mbrojtëse me veprim të shpejtë që mobilizohen kur çahet, shpjegon Juliet Morrison, një virologe në UC Riverside. Funksioni kryesor i këtyre qelizave është të lokalizojnë çdo gjë të huaj dhe ta shkatërrojnë atë në mënyrë që të fillojë procesi i shërimit.

Në përgjithësi, këto qeliza janë efektive, duke lejuar shërimin e djegieve dhe shërimin e plagëve në lëkurë, me përjashtim të rasteve kur përfshihet boja. Grimcat e pigmentit janë të mëdha dhe enzimat e qelizave të sistemit imunitar e kanë të vështirë t’i shpërbëjnë ato.

Pra, kur bojërat “gëlltiten” nga qelizat e sistemit imunitar, të tilla si makrofagët që banojnë në lëkurë (të cilët kalojnë jetën e tyre duke gëlltitur patogjenët dhe mbeturinat qelizore), ato kthehen në një masë të vogël.

Brenda “stomakeve” të qelizave të makrofagëve

Grimcat e pigmentit depozitohen në qelizat e makrofagëve dhe nuk zbërthehen. Kur shohim bojë në sipërfaqen e trupit, ajo në fakt nuk është vetëm e bllokuar midis qelizave të lëkurës, por shkëlqen përmes “barkut” të makrofagëve që nuk mund ta tresin atë.

Sandrine Henri, një imunologe në Qendrën Marseille-Luminy për Imunologjinë në Francë, dhe kolegët e saj zbuluan se reagimi i makrofagëve ndaj bojës mund të shpjegojë pse tatuazhet vazhdojnë edhe pasi qelizat vdesin. Në fund të jetës së një makrofagu (që zgjat ditë ose javë), qeliza fillon të shpërndahet, duke lëshuar pigmentin në bërthamën e saj. Por shumë shpejt një tjetër makrofag aty pranë gllabëron bojën dhe zë vendin e paraardhësit të tij, jo më shumë se disa mikrometra larg.

Me kalimin e kohës, skicat e tatuazheve mund të bëhen pak më të paqarta ndërsa boja lëviz nga qeliza në qelizë. Pigmenti gjithashtu mund të përfundojë në nyjet limfatike. Këto nyje të rëndësishme imune janë zakonisht të bardha, por te njerëzit me tatuazhe të rënda, ato mund të përfundojnë me ngjyrën e bojës, thotë Gary Kobinger, një imunolog në Laboratorin Kombëtar Galveston të Degës Mjekësore të Universitetit të Teksasit.

Në përgjithësi, boja qëndron brenda qelizave të makrofagëve dhe kështu qëndron në vend. Kjo “rele” e pafund mendohet se është pjesërisht arsyeja pse tatuazhet me lazer janë kaq të vështira për t’u hequr dhe ndoshta pse disa tatuazhe të përkohshme teorike nuk zbehen aq shpejt sa premtojnë reklamat.

Shkencëtarët nuk janë ende të sigurt nëse ndërveprimi i makrofagëve me bojën “e patretur” ka pasoja. Por makrofagët e bllokuar mund të jenë më pak të aftë të përballen me substanca më të rrezikshme, siç janë patogjenët .

Një studim i publikuar vitin e kaluar zbuloi se pigmenti në tatuazhe mund të ndryshojë proteinat dhe sinjalet që ato dërgojnë në qelizat e tjera. E gjithë kjo mund të mos thotë asgjë ose qeliza fillon të reagojë tepër ose të reagojë më pak në mënyrë efektive ndaj substancave të huaja, duke e vënë potencialisht sistemin imunitar në disavantazh nëse një tatuazh i ri shkakton inflamacion, infeksion ose një reaksion alergjik.

Infeksionet rrallëherë shoqërohen me tatuazhe dhe, kur ato ndodhin, zakonisht janë bakteriale. Por në raste shumë të rralla, entuziastët e artit të trupit mund të përfundojnë me viruse të rrezikshme, duke përfshirë virusin e hepatitit C.

Për të kuptuar disa nga efektet e mundshme imunologjike të tatuazheve, Christopher Lynn, një antropolog në Universitetin e Alabama, studion njerëzit me shumë tatuazhe, nga rajone të ndryshme të botës. Ai dhe kolegët e tij zbuluan se njerëzit që bëjnë tatuazhe shpesh duket se kanë nivele më të larta të disa molekulave imune në gjakun e tyre, duke përfshirë antitrupat, sesa njerëzit që rrallë bëjnë tatuazhe.

Por më shumë antitrupa nuk do të thotë domosdoshmërisht imunitet më i mirë dhe studiuesit nuk kanë ende një pamje të qartë se sa zgjasin këto efekte, thotë Saranya Wyles, një dermatologe në klinikën Mayo.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME