Wednesday, June 7, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËSonte/ Gjysmë-finalja e parë e Eurovizion 2023

Sonte/ Gjysmë-finalja e parë e Eurovizion 2023

Sonte 15 këngët e para do të konkurrojnë në Eurovizionin e sivjetmë dhe 10 do të kualifikohen në finalen e madhe të së shtunës. Shihni të gjitha detajet, këngët dhe çfarë të prisni nga gjysmëfinalja 1. Le të fillojë Eurovision Song Contest 2023!

Sonte fillon edicioni i 67-të i Eurovision Song Contest!

15 këngë do të konkurrojnë, por vetëm 10 do të kualifikohen për në finalen e madhe të së shtunës. Shfaqja fillon në orën 21:00 CEST, drejtpërdrejt nga Liverpool Arena në Mbretërinë e Bashkuar. Mikpritësit janë Julia Sanina, Hannah Waddingham dhe Alesha Dixon. Rendi i ekzekutimit u vendos nga transmetuesi dhe producenti britanik BBC bazuar në një short alokimi.

Të enjten, gjysmëfinalja 2 do të gjejë 10 kualifikueset e fundit nga 16 këngë.

https://eurovisionworld.com/eurovision/2023/finland

https://eurovisionworld.com/odds/eurovision-semi-final-1

Pas 15 këngëve nga gjysmëfinalja e parë, do të shfaqet një preview 1 minutëshe e tre nga gjashtë vendet e parakualifikuara: Gjermania, Franca dhe Italia. Këto pamje paraprake janë regjistruar dje në prova.

Hapja: Nga Ukraina në Liverpool
Gjithçka fillon në një dhomë ndenjeje me një djalë të vogël liverpudlian. Ai po shikon momentin kur Orkestra Kalush nga Ukraina u kurorëzua si fituese e Eurovision 2022 me këngën e tyre “Stefania”. Në segmentin vijues, i njëjti djalë i vogël po shikon Graham Norton duke shpallur Liverpool-in si qytetin pritës për konkursin e këtij viti.

Ai vrapon në kuzhinë për t’i treguar nënës së tij dhe më pas te fqinjët dhe miqtë e tij për të dhënë lajmin e mirë. Fjala ka dalë dhe i gjithë Liverpooli fillon përgatitjet për të pritur Eurovision 2023 në emër të Ukrainës. Një kalendar ka shënuar tre data të rëndësishme dhe një rreth është vizatuar në datën 9, gjysmëfinalja 1.

I emocionuar që më në fund ka ardhur dita e madhe, djali i vogël ndez televizorin për të parë emisionin live por nuk mundet. Imazhi është shtrembëruar dhe hap atë që duket të jetë një kanal teletransporti që e sjell atë në skenën e madhe të Liverpool Arena.

Atij i është bashkuar një nga miqtë e tij dhe pas një skene të shkurtër koreografike, performanca hapëse zhvillohet me një përzierje të “Together In Electric Dreams” nga Philip Oakey dhe Giorgio Moroder, dhe këngën ukrainase “Маяк” nga The Hardkiss. Të dyja interpretohen nga një prej mikpritësve, Julia Sanina dhe grupi i saj, The Hardkiss.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: