Saturday, May 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETStudimi/ Ndryshon rrjeti global i kokainës. Mafia shqiptare dominon Evropën, Holanda e...

Studimi/ Ndryshon rrjeti global i kokainës. Mafia shqiptare dominon Evropën, Holanda e Belgjika e prodhojnë

Kërkesa në rritje për kokainë në Evropë po nxit ndryshime në rrjetet globale të prodhimit të drogës dhe kriminelët evropianë po prodhojnë tani kokainë dhe metamfetamina në terrenin e tyre të shtëpisë, me ndihmën e homologëve të tyre në Amerikën Latine.

Sipas një raporti të datës 6 maj nga Qendra Evropiane e Monitorimit për Drogën dhe Varësinë nga Drogat (EMCDDA) dhe Agjencia Evropiane për Bashkëpunim në Zbatimin e Ligjit (Europol), bashkëpunimi midis bandave evropiane dhe amerikane latine, veçanërisht nga Meksika dhe Kolumbia, rezulton në prodhimin, konsumi dhe tranziti i kokainës dhe metamfetaminave të cilësisë së lartë në Evropë.

“Mbiprodhimi i kokainës në Kolumbi […] i shtyn organizatat kriminale të shikojnë shumë më tepër drejt Evropës, ku çmimi i kokainës është gjithashtu më i lartë se në Shtetet e Bashkuara”, Martin Verrier, një profesor ndihmës në Qendrën Evropiane për George C. Marshall. Studimet e Sigurisë, një qendër rajonale e Departamentit të Mbrojtjes të SHBA në Gjermani, tha për Diálogo.

Shumica e prodhimit të kokainës ndodh në Kolumbi, Bolivi dhe Peru; megjithatë, analiza e re përshkruan se si kokaina po përpunohet tani në Evropë, kryesisht në Belgjikë, Spanjë dhe Holandë, tregon EMCDDA.

“Ky fluks në rritje në Evropë reflektohet në statistikat e EMCDDA, të cilat tregojnë një rritje të pastërtisë së kokainës së kapur dhe demonstrojnë një rritje të furnizimit në rrugë”, tha Verrier.

Nga ana e tij, Alexis Goosdeel, drejtor i EMCDDA, tha në faqen e internetit të organizatës se Evropa po përballet me një kërcënim në rritje nga një treg më i larmishëm dhe dinamik i drogës, i nxitur nga bashkëpunimi më i ngushtë midis organizatave kriminale evropiane dhe ndërkombëtare.

Laurente Laniel, analist i lartë shkencor në EMCDDA tha për InSight Crime, një organizatë që studion krimin e organizuar në Amerikën Latine dhe Karaibe, se “baza e kokainës që përdoret në Evropë importohet në materiale transportuese, të fshehura kimikisht brenda strukturës së materialeve të tilla si plastika, qymyr druri dhe tul kakao. Kjo e bën kokainën më të vështirë për t’u zbuluar nga forcat e rendit”.

Ndërkohë që kërkesa në tregun evropian ekziston, kontinenti shërben gjithashtu si një portë për në Lindjen e Mesme dhe Azi, ku çmimi për kilogram kokainë është shumë më i lartë se në Shtetet e Bashkuara, Carolina Sampó, koordinatore e Qendrës së Argjentinës për Studime mbi Transnacionale. Krimi i Organizuar, tha Diálogo. Si i tillë, Sampó i përshkroi operacionet e paligjshme të narkotikëve midis Amerikës Latine dhe Evropës si “bashkëpunim”.

“Shpërndarja në Evropë trajtohet nga organizata të tilla si mafia shqiptare apo italiane. Megjithatë, kartelet kolumbiane dhe meksikane kanë ndikimet e tyre specifike […]. Kolumbianët marrin pjesë në këtë shkëmbim sepse prodhimi më i madh i kokainës është në vendin e tyre. Meksikanët kanë shumë përvojë në trafikimin nga Kolumbia në Shtetet e Bashkuara, Afrikë dhe Evropë”, tha Sampó. “Në fakt, u zbulua se organizatat kriminale meksikane ishin të ngarkuara me trekëndëshimin e kokainës përmes Afrikës për ta [kontrabanduar] në Shtetet e Bashkuara, sepse kjo reduktoi mundësinë e sekuestrimit të dërgesave të tyre.”

Si shembull i atij bashkëpunimi, tha Laniel, narkotrafikantët holandezë sigurojnë që laboratorët të krijohen me të gjitha pajisjet dhe kimikatet e nevojshme dhe të kujdesen për asgjësimin e mbetjeve, ndërsa meksikanët ofrojnë “kuzhinierët” që kanë ekspertizën e nevojshme për të prodhuar metamfetaminën kristal me cilësi të lartë. .

“Kjo rezulton në nivele rekord të disponueshmërisë së drogës, rritje të dhunës, korrupsionit dhe rritjes së problemeve shëndetësore. Ne duhet […] të investojmë në veprime më të koordinuara jo vetëm në Evropë, por edhe me partnerët tanë ndërkombëtarë në vendet prodhuese dhe transitore”, tha Goosdeel.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME