Wednesday, June 12, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTATrajneri Tae Kwo Do u arrestua për përdhunimin e sportistëve të mitur

Trajneri Tae Kwo Do u arrestua për përdhunimin e sportistëve të mitur

Mëngjesin e së martës, 21 mars 2023, punonjësit e policisë së NënDrejtorisë për Mbrojtjen e të Miturve të Drejtorisë së Sigurisë së Atikës, arrestuan trajnerin 44-vjeçar Tae Kvo Do të klubit Irida Ilioupoli, Ari Datsiou, pas një hetimi përkatës. urdhër arresti.

44-vjeçari, duke përfituar nga statusi i trajnerit të një klubi sportiv specifik, kryente akte seksuale ndaj vajzave të mitura, si brenda palestrës, ashtu edhe brenda shtëpisë së tij. 

I ka paraprirë një hetim në kuadër të një provimi paraprak nga i cili rezultoi se i lartpërmenduri, të paktën nga viti 2009 deri në vitin 2020, iu drejtua nxënësve të tij të mitur, të moshës 12 deri në 16 vjeç dhe pasi lartësoi aftësitë e tyre në sport, i bindi. t’i bashkohet seksionit konkurrues, në mënyrë që ata të kenë seanca stërvitore të gjata dhe kryesisht individuale me të. Më pas ai ka kryer akte seksuale ndaj të miturve qoftë në palestër, qoftë në shtëpinë e tij.

Sipas asaj që bëhet me dije nga burime të sigurta policore, aktet seksuale për të cilat ai akuzohet kanë qenë veçanërisht brutale dhe të dhimbshme për viktimat e tij të mitura. Deri më tani është konfirmuar se në këtë mënyrë ai ka futur në kurth dhe dhunuar të paktën pesë vajza, të cilat tashmë janë të rritura.

Dosja e krijuar i është dorëzuar Prokurorisë së Rrethit të Athinës dhe çështja është referuar në Hetues, nga ku është lëshuar urdhri përkatës i arrestit.

Gjithashtu, po shqyrtohet edhe pjesëmarrja e tij në akte të tjera të ngjashme në kurriz të sportistëve të tjerë të mitur, si në të kaluarën ashtu edhe sot, pasi ai vazhdon të stërvit seksione të përditshme të fëmijëve, të moshave të ndryshme. Siç mësohet, trajneri 44-vjeçar shoqëron fëmijët në garat e Tae Kwo Do si në Greqi ashtu edhe jashtë saj, ndërsa është edhe baba i një djali të mitur.

Në kontrollin e kryer në shtëpinë e tij dhe në automjetet e tij të arrestuara si dhe në ambientet e shkollës janë gjetur tre (3) celularë, dy (2) tableta, tre (3) laptop, një hard disk dhe një kartë memorie. gjetur dhe konfiskuar.

Deri më tani ka rezultuar se i arrestuari ka vepruar me metodën e mësipërme të akteve seksuale në kurriz të së paku pesë (5) vajzave, të cilat tashmë kanë arritur moshën madhore, ndërsa po hetohet pjesëmarrja e tij në akte të tjera të ngjashme.

Ai u procedua penalisht për përdhunim serial, kërkoi falje të premten 

I arrestuari Aris Datsios është dërguar në Prokurorinë Publike për t’i ngritur akuzat. Siç u bë e ditur, ndaj tij u ngrit procedimi penal për përdhunim serial, abuzim të të miturve në pakujdesi, shkelje të të dhënave personale, furnizim dhe posedim droge. Atij iu dha afati për t’u deklaruar të premten në orën 13:00 para hetuesit të 14-të.

Njoftimi i Federatës Tae Kwo Do

Federata Helenike e Taekwondo-së ka lëshuar një deklaratë për arrestimin e një trajneri që dyshohet se ka ngacmuar seksualisht sportistet e mitura. ELOT thekson se nuk ka marrë asnjë ankesë nga prindërit apo nga vetë sportistët dhe se faktet i ka mësuar nga kanalet televizive. Federata bën të qartë se në të kundërt do ta përjashtonte nga familja e sportit dhe do ta kishte denoncuar në organet kompetente. Njëkohësisht ai thekson se “do të jemi në dispozicion të drejtësisë për çdo gjë që të nevojitet”, ndërsa në përfundim thekson se do t’i kërkojë zv.ministrit të Sportit Lefteris Avgenakis heqjen e licencës profesionale të trajnerit. në fjalë, të cilën ai njofton se do ta fshijë nga orët e saj.

Njoftimi i ELOT është si më poshtë:

“Ne kishim turp dhe neveri kur dëgjuam lajmin se një trajner taekwondo është arrestuar për ngacmimin seksual të dyshuar të sportisteve femra të mitura në klubin e tij. Nuk është e mundur për mendjen njerëzore që një burrë që duhet të jetë mësues për të rinjtë sportistë dhe të reja, të shndërrohet në një përbindësh antropomorfik, duke shtyrë disa vajza të reja në akte të neveritshme, të qortueshme që kërkojnë ndërhyrje ligjore dhe natyrisht dënim.

Fatkeqësisht, Federata Helenike e Taekwondo-së u njoh vetëm pak kohë më parë nga kanalet televizive për veprimet e këtij trajneri specifik. Asnjëherë nuk kemi marrë asnjë ankesë nga prindërit apo nga vetë sportistët, sepse në të kundërt do të kishim ndërhyrë tashmë për të hequr nga familja jonë një element kriminal. Dhe ne nuk do të qëndronim vetëm atje. Ne vetë do ta kishim denoncuar në organet kompetente, sepse sjellje të tilla nuk tolerohen jo vetëm në taekwondo dhe sportet greke, por edhe në shoqërinë tonë.

Ne do të jemi në dispozicion të drejtësisë për çdo gjë të nevojshme. Premtojmë se menaxhmenti i ELOT-it do të bëjë gjithçka njerëzore për të krijuar kushte që diçka e ngjashme të mos përsëritet në të ardhmen. Njëkohësisht do të kërkojmë nga zv.ministri i Sportit, z.Avgenakis, heqjen e licencës profesionale nga trajneri specifik, të cilin ELOT do të kujdeset ta heqë nga radhët e tij”.

Njoftimi i Shoqatës Panhelene të Trajnerëve të Taekwondo-së (PEPTA) për arrestimin e trajnerit

“Inati dhe zemërimi. Këto ishin ndjenjat tona të para, si Shoqata Panhelene e Trajnerëve të Taekwondo-së, kur morëm vesh lajmin se një trajner kishte abuzuar seksualisht me atletet e mitura të shoqatës së tij. Dhe ky person i veçantë mund të mos ketë qenë kurrë anëtar i Unionit tonë, megjithatë terminologjia “trajneri” e përdorur nga kanalet për të nxjerrë në pah një çështje kaq të rëndësishme është ajo që na lëndon dhe na bën të dëshirojmë të mbajmë qëndrim për këtë çështje madhore.

Neglizhenca e fëmijëve është një nga krimet më të tmerrshme. Është një krim kundër një krijese të pambrojtur. Një krim që shkatërron përgjithmonë psikologjinë e fëmijës. Fëmijë që ndjejnë turp dhe faj brenda vitesh, pa e zbuluar.

Ne si Shoqata Panhelene e Trajnerëve të Taekwondo-së i ftojmë këta fëmijë të flasin. mos kini frikë. Sepse vetëm këto mund të ekspozojnë sjellje jo etike të disa elementëve kriminalë që ekzistojnë në shoqërinë tonë në tërësi dhe jo vetëm në sport.
Siç u bëjmë thirrje edhe prindërve që të jenë vazhdimisht vigjilentë. Të kontaktojnë organet kompetente sapo të vërejnë gjënë më të vogël. Të mësojnë profilin e trajnerit-mësues që fëmijët e tyre i besojnë. Profili i klubit. Elementë të rëndësishëm për zhvillimin e një marrëdhënieje dhe besimi të veçantë mes sportistëve-prindërve-trajnerëve.

Marrëdhënia trajner-mësues me nxënësin është unike. Si dhe lidhja që krijohet në bashkëpunimin mes tyre. Dhe kjo nuk duhet të ndryshojë. Ashtu siç nuk duhet të ketë asnjë problem në bashkëpunimin prindër-mësues. Ne jemi këtu që ju të na besoni fëmijët tuaj. Ne operojmë duke pasur parasysh interesat më të mira të fëmijëve tuaj. Dhe këtë e kemi fituar me shumë vite punë. Dhe ne duam që marrëdhënia mes nesh të mbetet e gjallë.

Jemi në një mendje të plotë me veprimin e Federatës Greke të Taekwondo-së për t’i kërkuar zv.ministrit të Sportit që t’i heqë licencën profesionale trajnerit konkret. Ai bëri të dukshmen. Si e vetëkuptueshme, dënimi i këtij personi do të ishte i njëjtë, përderisa vërtetohet se ka pasur sjelljen kriminale për të cilën akuzohet. Asnjë tolerancë, nga asnjë organ, për protagonistët e akteve të tilla joetike.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME