Friday, February 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETTufat e karkalecave shfaqen edhe në tokat e Myzeqesë së Semanit

Tufat e karkalecave shfaqen edhe në tokat e Myzeqesë së Semanit

Sipërfaqe të medha tokash në zonën e Sektor-Seman në Fier janë pushtuar nga karkalecat.

Insekti i karkalecit tashmë është shfaqur edhe në Fier dhe kjo jo për të parin vit. Fermerët thonë se sipërfaqe të shumta të mbjella me misër dhe jonxhë e grurë janë dëmtuar nga tufat e karkalecave.

Tufat e karkalecave kanë kryer shumë dëme edhe në zonën e Lushnjes, por kreu i krupit parlamentartë PS Taulant Balla ka pohuar për median se tashmë ka nisur dizinfektimi itensiv për zhdukjen e vatrave me karkaleca të cilët kanë shkaktuar shumë dëme në bujqësi.

Ndërkohë që nga viti në vit ky insekt problematik sa vjen e shtohet për shkak të rritjes së sipërfaqeve të tokave djerrë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME