Saturday, July 13, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINËVendi me temperaturën më të lart në planet. Përmbytet “Lugina e vdekjes”

Vendi me temperaturën më të lart në planet. Përmbytet “Lugina e vdekjes”

“Lugina e vdekjes” është përmbytur. Një shi i rrëmbyeshëm e ktheu atë që zakonisht është një shkretëtirë, në një ujëvarë. Mund të ishte thjesht një tjetër ngjarje verore, nëse nuk do të ishte për faktin që u regjistrua në vetëm 3 orë, 75% e shiut që bie në një vit. Kjo zonë e Kalifornisë zakonisht shënon temperatura 50 gradë në hije dhe konsiderohet si vendi më i thatë në botë.

Eksperti i klimës, Colin McCarthy, paralajmëron për atë që do të ndodhë në Kaliforni dhe nuk do të jetë një tërmet shkatërrues që shkatërron gjithçka, por “një megapërmbytje e tmerrshme e nxitur nga ndryshimet klimatike, që do të shkaktojë afër 1 trilion dollarë dëme ekonomike”.

Në vetëm tre orë stuhi, ranë rreth 37 litra reshje për metër katror, ​​ekuivalente me 75% të vëllimit të reshjeve vjetore. Fatkeqësia ishte e tillë që një javë më vonë shumica e rrugëve në park janë ende të mbyllura për shkak të përmbytjeve dhe dëmeve të shkaktuara.

Madje, në këtë zonë u shkatërruan edhe tubat e ujit. Hera e fundit që kishte ndodhur një përmbytje e madhe në Kaliforni ishte periudha 1861-1862, një sekuencë shumëjavore stuhish që më vonë u bë e njohur si “Përmbytja e Madhe e 1862”.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME