Tuesday, December 5, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODËLIFESTYLEViti 2022, ja 10 qytetet më të shtrenjta në botë për të...

Viti 2022, ja 10 qytetet më të shtrenjta në botë për të jetuar

Kostoja mesatare e jetesës është rritur me 8.1% në vitin 2022. Shkaktarë të kësaj kanë qenë edhe lufta në Ukrainë dhe pandemia. Të dhënat vijnë prej Indeksit të Kostos së Jetesës në mbarë botën për vitin 2022, e cila ka vlerësuar qytetet më të shtrenjta për këtë vit.

“Lufta në Ukrainë, sanksionet perëndimore ndaj Rusisë dhe politikave të Kinës me zero Covid kanë shkaktuar probleme të zinxhirit të furnizimit. Këto të kombinuara me rritjen e normave të interesit dhe ndryshimet e kursit të këmbimit, kanë rezultuar në një krizë të kostos së jetesës në të gjithë botën”, tha Upasana Dutt, kreu i kostos së jetesës në mbarë botën në EIU.

Shkaku më i rëndësishëm i rritjes së çmimeve në Evropën Perëndimore ishte rritja e çmimeve të gazit. Kostoja e një litri benzinë ​​është rritur me 22% krahasuar me këtë periudhë të vitit të kaluar.

Kjo është hera e parë që qyteti më i madh në SHBA, New York ngjitet në vendin e parë, megjithëse në një barazim me fituesin e përhershëm, Singaporin.

10 qytetet më të shtrenjta në botë për të jetuar në vitin 2022

1. Nju Jork dhe Singapori

3. Tel Aviv, Izrael

4. Hong Kong dhe Los Angeles

6. Cyrih, Zvicër

7. Gjenevë, Zvicër

8. San Francisko, Kaliforni

9. Paris, Francë

10. Kopenhagë, Danimarkë

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME