Wednesday, February 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINË1921, ligji 'Mbi rregullimin e kurvënis në Shqipëri'

1921, ligji ‘Mbi rregullimin e kurvënis në Shqipëri’

Debati për legalizimin e mundshëm të prostitucionit është hapur disa herë vitet e fundit por kundërshtitë kanë qenë dhe janë të forta. Megjithatë, prostitucioni ka qenë i legalizuar në Shqipëri, më shumë se një shekull më parë, me një ligj të veçantë, njofton Drejtoria e arkivave.

Në vitin 1921 u miratua një “projektligj mbi rregullimin e kurvënis në Shqipëri” në bazë të së cilës rregulloheshin aspekte të ndryshme të funksionimit të prostitucionit, ose siç quhej në atë kohë, të ‘kurvërimit’.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME