Thursday, June 20, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTA20 numri i të vdekur nga virusi i Nilit Perëndimor në Greqi

20 numri i të vdekur nga virusi i Nilit Perëndimor në Greqi

Virusi i Nilit Perëndimor ka shkaktuar vdekjen e të paktën 20 personave deri më tani këtë vit në Greqi, njoftoi organi i shëndetit publik i vendit.

Rreth 115 raste të infeksioneve, nga 157 gjithsej, çuan në manifestime të sistemit nervor qendror si encefaliti dhe/ose meningjiti dhe/ose paraliza akute flakcide, tha në një deklaratë Organizata Kombëtare e Shëndetit Publik (EODY).

Ajo vuri në dukje se të 20 viktimat ishin mbi 64 vjeç. Virusi i Nilit Perëndimor në përgjithësi transmetohet te njerëzit nga pickimi i mushkonjave të infektuara.

Shumica e njerëzve të infektuar me virus kanë vetëm simptoma të lehta, të ngjashme me gripin, që zgjasin disa ditë.

Rreth një e pesta e njerëzve të infektuar përballen me ethet e Nilit Perëndimor, simptomat më të zakonshme të së cilës përfshijnë ethe, dhimbje koke, dhimbje trupi, gjëndra limfatike të fryra dhe skuqje të lëkurës.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME