Tuesday, May 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETAlarm në policinë Greke, zhduket miku i dy të vrarëve

Alarm në policinë Greke, zhduket miku i dy të vrarëve

Vrasja e dyfishtë në Nea Smyrni, Athinë e dy shqiptarëve Kreshnik Çerçizaj, 42 vjeç dhe Armando Ogranja, 44 vjeç ka vënë në lëvizje policinë greke, e cila i druhet krimeve të tjera.

Sipas informacionevetë Mega-s, pas vrasjes në Nea Smyrni është zhdukur një person me origjinë shqiptare, i quajtur Leonardo, i cili duket se ka pasur marrëdhënie të ngushta me dy viktimat. Ekziston një shqetësim i fortë se cikli i gjakut ende nuk është mbyllur dhe ka frikë për një krim tjetër.

Por pjesë e hetimeve është dhe ekzekutimi pak ditë më parë i 49-vjeçarit Edmond Papa në Shqipëri. Autoritetet greke lidhin dy rastet, sipas tyre është hapur një serial vrasjesh për një ngarkesë droge prej 700 kg të zhdukur.

Por sipas Mega-s, policia greke po e kërkon autorin në kartelet e ashpra të trafikantëve shqiptarë të drogës.

“Një varg goditjesh mafioze gjatë një viti e gjysmë të fundit tregojnë se anëtarët e mafies shqiptare nuk kanë asnjë shqetësim për të hapur zjarr, pavarësisht dëmeve kolaterale”.

Autoritetet, sipas Mega-s, po shqyrtojnë nëse vrasja në New Smyrna ka lidhje me vrasjen në Shqipëri, ku viktima është një biznesmen shqiptar 49-vjeçar. Veçanërisht, shqyrtohet nëse ekzekutori është i njëjti person me atë të Nea Smyrni, pasi trupi dhe mënyra e të vepruarit janë saktësisht të njëjta.

Sipas hetimeve të policisë shqiptare, duket se cikli i gjakut ka nisur kur kanë humbur 700 kg drogë.

Nga analiza e materialit video, policia del në përfundimin se autori ka pasur eksperiencë me armë dhe besojnë se nuk ishte hera e parë që kryente një vrasje.

Fakti që ai nuk hezitoi të hynte në një ambient të mbushur me njerëz, të kalonte nëpër kalimtarë dhe të qëllonte shtatë herë objektivin e tij nga një distancë e afërt tregon “profesionalizëm”.

Sipas informacioneve të Sigurimit, të cituara nga Mega, objektivi i të armatosurit, siç duket gjithçka, ka qenë 42-vjeçari Çerçizaj, të cilin e ka qëlluar tre herë. Një plumb e ka goditur në kokë dhe dy të tjerë në gjoks. Vdekja e tij ishte e menjëhershme.

Burrat e sigurimit duket se kanë dalë në përfundimin se i vdekuri i dytë, shoku i tij 44-vjeçar, ka qenë një ‘humbje kolaterale’, pasi kur vrasësi ka nisur të qëllojë 42-vjeçarin, shoku i tij është përkulur drejt vendit ku ishin plumbat. Duke rënë ka marrë goditjen fatale në gjoks. Ai u rrëzua përtokë dhe humbi jetën nga hemorragjia.

Një bashkëpunëtor po vëzhgonte 42-vjeçarin
Oficerët e policisë, të cilët kanë në duar pamjet e kamerave të sigurisë që tregojnë rrugën e arratisjes së autorit, vlerësojnë se një bashkëpunëtor ka vëzhguar lëvizjet e 42-vjeçarit. Kur e pa atë të ulur në kafene, menjëherë i bëri shenjë vrasësit.

Në vendin e vrasjes, oficerët e vrasjes gjetën 7 gëzhoja dhe sipas rezultateve të para nga laboratorët e mjekësisë ligjore, duket se pistoleta 9 mm nga e cila dolën plumbat nuk është përdorur në asnjë vepër tjetër penale më herët.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME