Sunday, June 16, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeEKONOMIAmazon do të shkurtojë 10 mijë vende pune në mbarë botën

Amazon do të shkurtojë 10 mijë vende pune në mbarë botën

Amazon ka vendosur të shkurtojë 10,000 vende pune duke filluar nga kjo javë, sipas raportimeve.

Që nga dhjetori i vitit të kaluar, Amazon kishte rreth 1,608,000 punonjës me kohë të plotë dhe part-time. Kompania teknologjike kishte vendosur tashmë një ngrirje të punësimit pasi paralajmëroi se kishte mbi-punësuar staf gjatë pandemisë COVID-19.

Shkurtimet e raportuara do të përfaqësojnë rreth 3 për qind të stafit të korporatës së Amazon dhe më pak se 1 për qind të fuqisë punëtore të saj globale.

Miliarderi Jeff Bezos, themeluesi i Amazon, ka paralajmëruar se ai beson se SHBA ose është në një recesion ose po shkon drejt një recesioni dhe se njerëzit dhe korporatat duhet të “shtrëngojnë kapakët”.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME