Thursday, April 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËBarack Obama dhe aktori i njohur nderohen me cmim ‘Emmy’

Barack Obama dhe aktori i njohur nderohen me cmim ‘Emmy’

Ish presidenti, Barak Obama ka fituar së fundmi një cmim ‘Emmy’.

Obama fitoi çmimin Emmy për transmetuesin më të mirë për punën e tij në serinë e dokumentarëve të Netflix, “Our Great National Parks”.

Shfaqja me pesë pjesë, e cila përmban parqe kombëtare nga e gjithë bota, është prodhuar nga kompania e prodhimit të Barack dhe Michelle Obama, “Higher Ground”.

Ai ishte emri më i madh në një kategori plot me të nominuar të famshëm për çmimin e dhënë në Emmys të Arteve Kreative të shtunën mbrëma, duke përfshirë Kareem Abdul-Jabbar, David Attenborough dhe Lupita Nyong’o.

Obama është presidenti i dytë që ka një Emmy. Dwight D. Eisenhower iu dha një çmim special Emmy në 1956.

Ai më parë fitoi çmimet Grammy për leximin e librit audio të dy kujtimeve të tij, “The Audacity of Hope” dhe “A Promised Land.”. Michelle Obama fitoi Grammy e saj për leximin e librit të saj audio në 2020.

EGOT i referohet një kategorie të veçantë artistësh që kanë fituar një Emmy, një Grammy, një Oscar dhe një Tony.

I ndjeri Chadwick Boseman gjithashtu fitoi një Emmy për punën e tij Aktori i “Black Panther” fitoi për zërin e jashtëzakonshëm të personazheve për shfaqjen e animuar të Disney+ dhe Marvel Studios “What If…?”

Seriali  ishte një nga projektet e fundit për Boseman, i cili vdiq në vitin 2020 nga kanceri i zorrës së trashë në moshën 43-vjeçare.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME