Wednesday, June 7, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSPORTCastellanos rreh i vetëm Real Madrid, Girona turpëron 4-2 Blancos

Castellanos rreh i vetëm Real Madrid, Girona turpëron 4-2 Blancos

Sensacionale ajo që ndodhi në raundin e mesjavës së La Liga. Girona, në fakt, mposhti Real Madrid 4-2 falë pokerit të Valentin Castellanos.

Argjentinasi është protagonisti absolut me katër gola: në minutat 12, 24, 46 dhe 62. Golat e Vinicius (34′) dhe Lucas Vázquez (85′) ishin të kotë për merengues. Skuadra e Ancelotti tani rrezikon të rrëshqasë në -14 nga Barcelona.

Buzëqesh edhe Osasuna, që fitoi 1-0 në fushën e Cadiz, falë golit të Rubén García në minutën e 62′.

GIRONA-REAL MADRID 4-2

Mbrëmje historike për Girona dhe për Valentin Castellanos. Argjentinasi shënoi katër gola dhe i dha skuadrës së tij një fitore të paharrueshme 4-2 ndaj Real Madrid. Blancos tani rrezikojnë të shkojnë në -14 nga Barcelona. “Taty” ishte protagonisti i padiskutueshëm i ndeshjes, që u zhbllokua në minutën e 12′ falë goditjes së parë të mbrëmjes. Castellanos shënoi pas asistit të Gutierrez, ndërsa në minutën e 24′ rezultati u bë 2-0. Një top i gjatë për sulmuesin, i cili i rezistoi Militaos dhe mposhti Lunin, në fushë në vend të Courtois. Ancelotti, pa Benzema (i zëvendësuar nga Rodrygo në qendër të repartit sulmues), u mbështet te Vinicius. Braziliani rihapi ndeshjen me një goditje me kokë në minutën e 34′ pas gjysmë ore plot nervozizëm dhe kontraste.

Duket se do të fillonte një tjetër ndeshje, por pas vetëm 36 sekondash në pjesën e dytë Castellanos shënoi trigolëshin e tij personal. Në minutën e 62′ u kompletua ndeshja perfekte e argjentinasit. Krosim i devijuar ishte një ftesë e parefuzueshme për Taty, që i shpëtoi sërish Militaos. Për Valentin Castellanos është poker, me golat në La Liga që kanë arritur në 11. Ndeshja ka përfunduar, por në minutën e 85′ erdhi goli i Lucas Vázquez, me asistin e Vinicius. Mbyllet 4-2, me Girona që bën festë me 41 pikë. Real Madrid e ka humbur tashmë kampionatin, por duhet të mbrojë vendin e dytë. Atletico do të ketë mundësinë, në Wanda Metropolitano kundër Mallorca, të shkojë në -2.

CADIZ-OSASUNA 0-1

Goditje në transfertë e Osasuna, që u imponua 1-0 në Cadiz dhe u ngjit në kuotën e 44 pikëve. Ekipi i Sergios mbetet në 32, pak mbi zonën e rënies. Vendosi ndeshjen e majta nga distanca e Rubén García në minutën e 62′.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: