Sunday, June 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIPërdoruesit e Twitter, kundër shenjës së verifikimit

Përdoruesit e Twitter, kundër shenjës së verifikimit

Përdoruesit e Twitter-it të cilët dolënn kundër distinktivëve të verifikimit me pagesë, kanë marrë shenja blu të padëshiruara nga CEO Elon Musk.

Mbështetësit e shquar të fushatës #BlockTheBlue në platformë, e cila synonte të bllokonte llogaritë që kishin paguar për një shenjë blu, iu dha distinktivi kundër vullnetit të tyre, me Musk duke postuar në Twitter emoji-n duke qarë duke qeshur.

Lëvizja e ka lënë miliarderin e teknologjisë, i cili mori përsipër platformën vitin e kaluar, “të ekspozuar ligjërisht”, sipas ekspertëve, pasi ai potencialisht shkel rregullat që synojnë të parandalojnë mashtrimin. Shënimi blu tregon se një përdorues ka paguar vullnetarisht për planin premium të Twitter Blue, edhe nëse është aktivisht kundër tij.

“Përkrahjet e rreme shkelin rregullat e FTC, duke ekspozuar ligjërisht Musk”, tha Timothy Kerr, drejtor i lartë i strategjisë dhe komunikimit për grupin e avokimit të medias Free Press. Musk gjithashtu dhuroi shenja kontrolli për llogaritë e famshme në Twitter dhe ndikues të tjerë pa kërkuar më parë leje, gjë që gjithashtu përbën një shkelje të rregullave të FTC, sipas kritikëve të tjerë.

Ndër llogaritë e të famshmëve që marrin shenja kontrolli në Twitter janë autori Stephen King, i cili shkroi në Twitter: “Llogaria ime në Twitter thotë se jam abonuar në Twitter Blue, por jo. Unë nuk kam kam dhënë as  një numër telefoni. 

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME