Sunday, May 19, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETCovid-19, truri i adoleshentëve është më i plakur

Covid-19, truri i adoleshentëve është më i plakur

Covid-19 ka pasur një ndikim të fortë edhe në shëndetin tonë mendor. Një studim i ri nga Universiteti Stanford, i botuar në Biological Psychiatry Global Open Science dhe i kryer me 163 djem, tregon se virusi mund të ketë modifikuar fizikisht trurin e më të rinjve, duke i shkaktuar plakjen e parakohshme të tyre.

Tek djemtë e përfshirë në studim, truri i të cilëve u fotografua nga një rezonancë magnetike para dhe pas pandemisë, këto procese u përshpejtuan. Deri më tani këto ndryshime të shpejta ishin gjetur vetëm tek djemtë që kishin pësuar dhunë në familje, të cilët kishin qenë tw braktisur, kishin jetuar në familje jofunksionale ose kishin probleme të tjera serioze.

“Ne nuk e dimë nëse këto ndryshime në strukturën e trurit janë të lidhura me ndryshimet në shëndetin mendor, apo edhe nëse ato janë të përhershme”,-nënvizon Ian Gotlib, koordinator i studimit.

“Vetë adoleshenca është një periudhë e riorganizimit të shpejtë të trurit, e shoqëruar me një rritje të problemeve të shëndetit mendor, depresionit dhe sjelljeve të rrezikshme”, thotë Jonas Miller, një nga autorët.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME