Thursday, June 1, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETDjali i Belerit për mediat greke: Rama e kishte marrë personalisht me...

Djali i Belerit për mediat greke: Rama e kishte marrë personalisht me Himarën

Djali i Fredi Belerit i cili po mbahet në burg pas arrestimit për blerje votash ka folur për mediat greke.

Ai ka thënë se është takuar dy herë me babanë e tij pas arrestimit duke treguar se është gëzuar për fitoren duke e konsideruar si shpërblim për punën e shumë viteve.

“Babai i im është i fortë nga ana psikologjike. Kam kontaktuar dy herë me të, njëherë të enjten pas arrestimit dhe dje e pashë për herë parë për pesë minuta. U gëzua për fitoren sepse është një punë shumëvjeçare”.

Nisur nga deklaratat e Edi Ramës dhe akuzat që janë bërë në drejtim të babait të tij, ai është shprehur se në këtë pikë kanë nevojë për ndihmën e Greqisë dhe Europës. Ai thotë se avokatët kanë deklaruar se në shkresat e prokurorisë nuk ka prova për akuzat e ngritura ndaj babait të tij.

“Në 10 ditët e fundit vetë Rama e kishte marrë personalisht çështjen e Himarës. Kudo ku ishte në çdo fjalim i referohej Himarës me përcaktimet nga më të rënda dhe përpiqej të polarizonte klimën me nota negative për Himarën dhe emigrantët grekë, përfshirë këtu edhe babain tim. Ai thoshte: Nuk do ia lejoj vetes të mos fitoj Himarë”, është shprehur djali i Belerit.

“Ajo që ndodhi në Himarë do të mbetet në histori. Një grusht njerëzish arrijnë të fitojnë kundër shtetit. Pashë që mund të kishte qenë një fitore shumë më e madhe nëse nuk do kishte ndodhur ajo që ndodhi në 10 ditët e fundit. Nëse do kishte zgjedhje të lira, fitorja do të ishte akoma më e madhe”, ka përfunduar deklaratën e tij djali i Fredi Belerit.

Beleri ndodhet në qeli që prej të shtunës së 13 Majit, pasi u akuzua me akuzën e blerjes së votave. Ai fitoi zgjedhjet në Bashkinë Himarë me një rezultat të ngushtë përballë rivalit të tij socialist, Jorgo Goro. Tashmë dosja për hetimin ndaj Belerit, i ka kaluar SPAK.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: