Sunday, September 24, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODËLIFESTYLEE pabesueshme/ Gomerët ndryshuan kursin e historisë njerëzore

E pabesueshme/ Gomerët ndryshuan kursin e historisë njerëzore

Ata njihen më së shumti për aftësinë e tyre të jashtëzakonshme për të mbajtur ngarkesa të rënda dhe një qasje këmbëngulëse, pothuajse stoike, ndaj mundimit. Në disa pjesë të botës, gomari është lidhur, ndoshta në mënyrë të padrejtë, me terma fyerje ose tallje.

Por në një fshat francez rreth 280 km në lindje të Parisit, arkeologët kanë bërë një zbulim që po ndihmon për të rishkruar shumë nga ato që dimë rreth këtyre kafshëve të nënvlerësuara.

Në vendin e një vile romake në fshatin Boinville-en-Wowvre, një ekip zbuloi mbetjet e disa gomerëve që do të kishin zbehur shumicën e specieve me të cilat jemi njohur sot.

Shkencëtarët kanë realizuar një projekt që renditi ADN-në nga skeletet e gomerëve. Ishte pjesë e një studimi shumë më të madh për të gjurmuar origjinën e zbutjes së gomerëve dhe përhapjen e tyre të mëvonshme në pjesë të tjera të botës.

Hulumtimi po ofron njohuri befasuese në historinë e specieve tona përmes marrëdhënieve tona me këto kafshë të gjithanshme. Gomerët e edukuar në vilën romake në Boinville-en-Woevre ishin 155 cm.

Lartësia mesatare e gomerëve sot është 130 cm. Të vetmit gomerë modernë që mund të jenë afruar janë mamuthët amerikanë – gomerë meshkuj që janë jashtëzakonisht të mëdhenj dhe shpesh përdoren për mbarështim.

Gomerët gjigantë si ata të gjetur në Boinville-en-Wowvre mund të kenë pasur një rol të rëndësishëm, por të nënvlerësuar në zgjerimin e Perandorisë Romake dhe përpjekjet e saj të mëvonshme për t’u varur në territorin e saj.

Por ndryshimet në pasurinë e Perandorisë Romake ndoshta ishin të rëndësishme në zhdukjen e kësaj race gjigante gomarësh.

Për të gjurmuar se si gomerët kanë luajtur rolin e tyre gjatë historisë njerëzore, një ekip ndërkombëtar prej 49 shkencëtarësh nga 37 laboratorë renditën gjenomet e 31 gomerëve të lashtë dhe 207 gomerëve modernë nga e gjithë bota.

Duke përdorur teknikat e modelimit gjenetik, ata ishin në gjendje të gjurmonin ndryshimet në popullatën e gomerëve me kalimin e kohës.

Ata zbuluan se gomarët me shumë gjasa janë zbutur fillimisht ndoshta nga blegtorët – rreth 7000 vjet më parë në Kenia dhe në Bririn e Afrikës, Afrikën Lindore.

Ndërsa kjo është pak më herët se sa besohej më parë, ndoshta çuditërisht, studiuesit gjithashtu arritën në përfundimin se të gjithë gomerët modernë që jetojnë sot duket se janë pasardhës nga kjo ngjarje e vetme zbutjeje.

Studimet e mëparshme kanë sugjeruar, megjithatë, se mund të ketë pasur përpjekje të tjera për zbutjen e gomerëve në Jemen. Një dobësim i papritur i musonit nga rreth 8200 vjet më parë i kombinuar me rritjen e aktivitetit njerëzor në formën e kullotjes dhe djegies, çoi në një ulje të reshjeve dhe në përhapjen graduale të shkretëtirës dhe rajonit të Sahelit. Gomerët e zbutur mund të kenë qenë vendimtar për t’u përshtatur me këtë mjedis gjithnjë e më të ashpër.

Ata vunë re se popullsia e gomarëve gjithashtu duket se ka pësuar një rënie dramatike në madhësinë e popullsisë pasi u zbut fillimisht, përpara se të rritet ndjeshëm përsëri.

Zvogëlimi është rezultat i përzgjedhjes së një stoku specifik gomerësh për zbutje dhe mbarështimit të tij më vonë me qëllim, gjë që kontribuoi në rritjen e mprehtë të tyre.

Analiza e tyre sugjeron se gomarët më pas duket se kanë rrezatuar nga Afrika Lindore, duke u tregtuar në veriperëndim në Sudan dhe më tej në Egjipt, ku mbetjet e gomarëve janë gjetur në vendet arkeologjike që datojnë deri në 6500 vjet më parë. Gjatë 2500 viteve në vijim, kjo specie e re e zbutur u përhap në të gjithë Evropën dhe Azinë, duke zhvilluar linjat e gjakut që gjenden sot.

Sipas arkeologut Laerke Recht në Universitetin e Gracit në Austri, gomerët bënë një ndryshim të madh në aftësinë e njerëzimit për të transportuar mallra në distanca të gjata me tokë, për shkak të qëndrueshmërisë së kafshëve dhe aftësisë për të mbajtur ngarkesa të rënda.

Por gomerët dhe ekuidët e tjerë gjithashtu ndryshuan luftën gjatë së njëjtës epokë.  Gomerët vlerësoheshin aq shumë, saqë ata shfaqeshin edhe në rituale të rëndësishme.

Ajo shton se në mijëvjeçarin e dytë para Krishtit gomerët flijoheshin edhe për të ashtuquajturat depozitime themelesh apo ndërtesash dhe si pjesë e një rituali që lidhej me nënshkrimin e traktateve.

Mostra më e vjetër ishin tre gomarë nga epoka e bronzit në Turqi. Hulumtimi gjithashtu konfirmon se gomerët kanë qenë një shoqërues shumë më i vazhdueshëm i njerëzve sesa kuajt.

Dobia e qëndrueshme e kafshës qëndron disi në kontrast me sasinë e vëmendjes që ka marrë në krahasim me kuajt dhe qentë. Ndërsa sot gomerët anashkalohen kryesisht në shumë pjesë të botës, në disa vende, megjithatë, ata janë ende po aq të rëndësishëm sa kanë qenë ndonjëherë.

“Ne e dimë se gomari është një pasardhës i gomarit të egër afrikan. Janë tre nënspecie që ne dimë: njëra prej tyre u zhduk në vitin 200 pas Krishtit në kohën romake, e dyta është zhdukur ndoshta në natyrë dhe e treta është në rrezik në mënyrë kritike.”, thonë studiuesit.

Megjithatë, nevojitet më shumë punë për të ditur nëse kishte ose ka nën-specie të tjera ende të paidentifikuara të gomarit të egër afrikan, të cilat do të ndihmonin në përmirësimin e mëtejshëm të të kuptuarit tonë të historisë gjenetike të gomarit dhe ndoshta të zbulonin më shumë rreth rolit të rëndësishëm që ata kanë luajtur në historinë tonë.

Image
Image

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: