Saturday, September 30, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETE VËRTETA MBI MËLÇINË E DHJAMOSUR!

E VËRTETA MBI MËLÇINË E DHJAMOSUR!

Mëlçia është filtri i trupit, detyra kryesore e të cilës është të tresi të gjitha yndyrnat dhe proteinat nga ushqimi, të cilat pastaj depërtojnë në zorrë. Mëlçia mbron hormonet, prodhon lëngun biliar, proteinat, detoksifikon trupin, prodhon glukozë dhe glikogjen dhe shumë më tepër se kaq.

Një MËLÇI E DHJAMOSUR është rezistente ndaj insulinës, e cila rritet jashtë kontrollit në trup, si rezultat i karbohidrate të tepërta në dietë. Sasitë e mëdha të insulinës konvertojnë karbohidratet në kolesterol dhe yndyrna dhe e tejngopin mëlçinë me yndyrna. Për fat të keq, nuk ka simptoma të dukshme të një mëlçie të dhjamosur, deri në momentin kur 90% e funksioneve të saj janë të dëmtuara, madje edhe kur njerëzit bëjnë analiza gjaku, rezultatet nuk do të tregojnë ndonjë informacion, në lidhje me funksionet e mëlçisë.

Një mëlçi e dhjamosur është një ”vrasës i heshtur” që prek milona njerëz në mbarë botën dhe rreth 70% të popullsisë shqiptare .Shumica e të rriturve që ndjekin një ushqyerje me sasi të lartë karbohidratesh ose ushqime të shpejt (fast food), në mënyrë të pashmangshme bëhen rezistentë ndaj insulinës, pa e ditur dhe përfundojnë me një mëlçi të dhjamosur. Një mëlçi e dhjamosur çon në cirrozë jo alkoolike, gjithashtu shkakton inflamacion, sindroma metabolike dhe sëmundje kardiovaskulare.

Simptomat mund të jenë të lehta dhe shpesh kalojnë pa u vënë re, derisa dhjamosja e mëlçisë të jetë më e avancuar. Po ju paraqesim disa nga simptomat e para të një mëlçie të dhjamosur:

  1. Shtrëngime zemre,
  2. Shikimi jo i mirë natën,
  3. Humbje ekuilibri,
  4. Rritje e dhjamit në zonën e barkut,
  5. Diabet,
  6. Lodhje,
  7. Dhimbje e krahut të djathtë,
  8. Kruarje në pjesë të trupit,
  9. Erë e keqe nga frymarrja.

Nëse këto simptoma zgjasin më shumë se disa javë, mund të keni një mëlçi të dhjamosur. Dhe kjo sjell pasoja të rrezikshme, nëse nuk diagnostikohet dhe lejohet të përparojë. Prandaj është e rëndësishme që të gjithë ne të bëjmë një kontroll shëndetësor të mëlçisë. Për shkak të përmirësimeve të mëdha në teknologjinë e testimit mjekësor që prandalojnë sëmundjet, mëlçia e dhjamosur është bërë një pasojë e mënjanueshme.

Bio –Rezonanca është një teknologji që mund të gjejë dhe diagnostikojë parametrat e një mëlçie të dhjamosur, në kohë të shkurtër dhe pa nevojën e analizave të gjakut, mostrave të urinës, apo rrezatimeve ose biopsisë. FAKT: ajo që dikur ishte shkaku kryesor i një mëlçie të dhjamosur, tashmë është një shqetësim plotësisht i shërushëm.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: