Saturday, April 13, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIFluturimi i parë në botë i makinës fluturuese kineze në Dubai

Fluturimi i parë në botë i makinës fluturuese kineze në Dubai

XPeng Aeroht demonstroi makinën e tij elektrike fluturuese me dy vende VTOL (Vertical Lake and Landing) X2 në Skydive Dubai.

Fluturimi i parë publik i një firme teknologjike kineze, VTOL (ngritje dhe ulje vertikale) X2 elektrik me dy vende të XPENG AEROHT u nis nga Dubai Marina të hënën në mbrëmje.

Pas nisjes në Dubai, X2 Flying përfundoi fluturimin e tij historik testues 90-minutësh, duke shënuar një epokë të re emocionuese të fluturimeve me distanca të shkurtra dhe zgjidhjeve inteligjente të lëvizshmërisë.

Fluturimi special u mbajt në Emiratet me mbështetjen e partnerit të tij zyrtar, Dhomës së Tregtisë së Dubait.

X2 është i pajisur me një sistem inteligjent kontrolli fluturimi dhe aftësi fluturimi autonome dhe është gjenerata e fundit e makinës fluturuese e zhvilluar në mënyrë të pavarur nga filiali XPeng XPeng Aeroht.

Makina X2 prodhon zero emetime karboni gjatë fluturimit, makina mund të arrijë shpejtësinë 130 kilometra në orë.

Trixie LohMirmand, Zëvendës Presidente Ekzekutive e Menaxhimit të Ngjarjeve në Qendrën Botërore të Tregtisë në Dubai, organizatore e GITEX GLOBAL, tha: “GITEX ka luajtur momente të rëndësishme ndër vite. Sot, ne jemi krenarë që mbështesim fluturimin e parë publik të makinës pioniere fluturuese XPENG AEROHT X2 në partneritet me Dhomën Ndërkombëtare të Dubait.”

Dr. Brian Gu, Zëvendës Kryetar dhe President i XPeng, falënderoi partnerin e tij strategjik Dubai International Chamber për ndihmën e tij në lundrimin në tregun e Dubait dhe mbështetjen e vlefshme në lehtësimin e fluturimit të suksesshëm testues në Dubai.

Fluturimi testues u krye në margjinat e GITEX Global 2022, i cili po mbahet në Qendrën Botërore të Tregtisë në Dubai.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME