Thursday, April 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETFrutat që rrisin papritur sheqerin në gjak

Frutat që rrisin papritur sheqerin në gjak

Duke qenë se frutat përmbajnë një bollëk vitaminash dhe ndihmojnë në mbrojtjen kundër sëmundjeve kronike, ai kuptohet si një pjesë e detyrueshme e një diete të shëndetshme dhe të ekuilibruar.

Një dietë e ekuilibruar rekomandohet për të gjithë. Diabetikëve u rekomandohet edhe përfshirja e frutave të ndryshme në dietën e tyre, por mjekët gjithsesi i paralajmërojnë të kenë kujdes me frutat që kanë indeks glicemik më të lartë.

Indeksi glicemik përdoret për të dalluar karbohidratet me metabolizëm të shpejtë dhe të ngadaltë. Ajo tregon se sa shpejt një ushqim që përmban karbohidrate ndikon në nivelin e sheqerit në gjak kur hahet vetëm.

Shoqata britanike, e cila mbledh së bashku diabetikët nga e gjithë bota, shpjegon gjithashtu se ushqimet me indeks të lartë glicemik shpërbëhen shumë shpejt, duke shkaktuar një rritje të papritur të nivelit të glukozës në gjak.

Një rritje e papritur e sheqerit në gjak mund të jetë veçanërisht e rrezikshme për njerëzit me diabet, sepse aftësia e trupit për të kontrolluar nivelet e glukozës në gjak është e reduktuar ose nuk ekziston.

Frutat me një indeks të lartë glicemik përfshijnë banane, portokall, mango, rrush, rrush të thatë, hurma dhe dardha.

Ndërsa frutat me indeks glicemik më të ulët konsiderohen kumbullat, manaferrat, kivi dhe grejpfruti.

Ekspertët vënë në dukje se duhet pasur kujdes që të mos biesh në grackë sepse ushqimet me indeks të lartë glicemik nuk janë gjithmonë të këqija dhe jo të gjitha ushqimet me indeks të ulët glicemik janë të shëndetshme. Për shembull, shalqini ka një indeks të lartë glicemik, kurse torta me çokollatë më të ulët, transmeton N1 Zagreb.

Shembuj të tjerë të ushqimeve me një indeks të lartë glicemik përfshijnë sheqerin dhe ushqimet me sheqer, pijet joalkoolike me sheqer, bukën e bardhë, patatet dhe orizin e bardhë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME