Friday, June 2, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINËJa 15 vendet me më shumë shpenzime ushtarake botërore në vitin 2022

Ja 15 vendet me më shumë shpenzime ushtarake botërore në vitin 2022

Shpenzimet ushtarake në Europë prekën pikun në vitin 2022, me nivele të paregjistruara që nga fundi i Luftës së Ftohtë. Në raportin e tij të fundit, Instituti i Paqes në Stokholm thotë se rritja masive u nxit nga pushtimi rus i Ukrainës.

Shpenzimet ushtarake globale arritën një nivel të ri në vitin e pushtimit rus të Ukrainës duke u rritur me 3,7%, thënë ndryshe 2,24 trilionë dollarë në vitin 2022, sipas një raporti të publikuar sot nga instituti i kërkimit të paqes SIPRI, me qendër në Stokholm.

Europa pa rritjen më të lartë në të paktën 30 vjet, 13% e rregulluar nga inflacioni, kryesisht për shkak të rritjeve të shpenzimeve nga Rusia dhe Ukraina.

“Ndihma ushtarake për Kievin dhe shqetësimet për një kërcënim më të fortë nga Rusia ndikuan gjithashtu në vendimet e shpenzimeve të shumë vendeve të tjera”, sipas SIPRI.

Në nivel global, vendet e botës vazhduan të shpenzojnë më shumë para për ushtrinë se në vitin e kaluar dhe kjo për të tetin vit radhazi.

“Rritja e vazhdueshme e shpenzimeve ushtarake globale në vitet e fundit është një shenjë se ne po jetojmë në një botë gjithnjë e më të pasigurt”, shpjegoi studiuesja e SIPRI-t, Nan Tian.

15 vendet me më shumë shpenzime ushtarake botërore në vitin 2022

Lider i qartë në shpenzime mbeten SHBA, e ndjekur nga Kina dhe Rusia, duke përbërë 65 për qind të kuotës globale të shpenzimeve, e barabartë me 2.036 miliardë euro.

Ukraina regjistroi një rritje prej 640% dhe tani qëndron në vendin e 11-të, pas renditjes e 36-ta vitin e kaluar.

Në Europë, fuqitë e mëdha rritën shpenzimet me disa pikë përqindjeje, me Britaninë që shpenzoi 62 miliard e gjysmë euro. Gjermania dhe Franca i rritën në rreth 50 miliardë, ndërsa Italia i uli me 4.5 për qind, duke i çuar në 30 miliardë euro e gjysmë.

Raporti vjetor SIPRI konsiderohet si koleksioni më i plotë i të dhënave në botë për shpenzimet ushtarake të vendeve.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: