Friday, April 12, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETJa çfarë të hani pas helmimit nga ushqimi

Ja çfarë të hani pas helmimit nga ushqimi

Helmimi nga ushqimi ndodh kur konsumohen ushqime ose pije të kontaminuara. Megjithëse janë të pakëndshme, shumica e rasteve të helmimit nga ushqimi priren të pastrohen brenda disa ditësh pa pasur nevojë për trajtim.

Njerëzit që janë diagnostikuar ose dyshojnë se kanë helmim nga ushqimi mund të pyesin se si do të ndikohet dieta e tyre.

Simptomat e zakonshme të helmimit me ushqim përfshijnë marrje mendsh, diarre dhe të vjella. Pas kalimit të këtyre simptomave të pakëndshme, ekspertët rekomandojnë që ta lini stomakun të qetësohet ose të pushojë duke u përmbajtur nga ushqimi dhe pijet për disa orë. Pasi stomaku të qetësohet, rekomandohet:

Qëndroni të hidratuar: Për shkak se të vjellat dhe diarreja zbrazin me shpejtësi lëngjet e trupit duke çuar në dehidrim, sigurimi i marrjes së mjaftueshme të lëngjeve është jetik për të ndihmuar trupin të luftojë efektet e helmimit nga ushqimi. Pirja e ngadaltë e sasive të vogla të ujit është një pikënisje e shkëlqyer. Mund të përdoren gjithashtu elektrolit ose pije sportive, por mund të kenë nevojë të hollohen me ujë nëse përmbajnë shumë sheqer që mund të shqetësojë stomakun. Sodat pa kafeinë, çaji dhe lëngjet e perimeve ose pulës mund të konsumohen gjithashtu për të siguruar elektrolite dhe hidratim.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME