Tuesday, April 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETJa pse nuk duhet ti hidhni farat e specit

Ja pse nuk duhet ti hidhni farat e specit

Farat dhe speci janë të pandashëm në përmbajtjen e vitaminës C. Farat e specit jemi mësuar t’i hedhim në kosh përpara çdo gatimi të perimes.

Megjithatë, këto fara bardhoshe kanë të njëjtat vlera si speci vetë. Speci dhe farat e tij janë të dobishme kundër sëmundjeve kardiovaskulare dhe mbajtjen ekolesterolit në nivele të ulëta.

Specat janë të pasur me fibër, proteinë, vitamina dhe minerale si magnezi, fosfori, kaliumi, hekuri dhe kalçiumi.

Burim i Vitaminës C

Farat dhe speci janë të pandashëm në përmbajtjen e vitaminës C. Kjo e fundit ndihmon në përthithjen e hekurit në organizëm dhe është një antioksidant i fuqishëm.

Shëndeti i Zemrës

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, specat dhe farat e tyre janë një burim i pasur ushqyesish dhe flavonoidësh. Ata parandalojnë mpiksjen e gjakut dhe ulin gjasat e shfaqjes së atakut në zemër apo ishemisë. Kjo është arsyeja përse speci duhet ngrënë me të gjitha farat.

Shëndeti i Syve

Vlerat e farave të specit janë të mira edhe shëndetin e syve.

Farat janë të pasura me vitaminë A që përmirëson shikimin veçanërisht natën.

Vlera Të Shumëfishta

Të gjitha llojet e specave, pavarësisht ngjyrës, ndihmojnë në mbajtjen nën kontroll të diabetit, kolesterolit dhe dhimbjeve. Farat përmbajnë kapsaicinë, e cila sipas të dhënave të AgroWeb.org është një substancë e jashtëzakonshme mirëbërëse. Shëndeti i Lëkurës

Farat duhen konsumuar shpesh, sepse përmbajnë shumë vitaminë E, e cila i jep shkëlqim rinor lëkurës dhe i bën flokët më të fortë.

Djegia e Kalorive

Nëse jeni duke përgatitur një sallatë me mish pule, përdorni speca bashkë me farë për një shije më të plotë. Sallata të tilla me këto përbërës janë të shijshme dhe nuk përmbajnë shumë kalori.

Të Pasur Me Fibër

Speci dhe farat e tij janë shumë të pasur me fibër dhe e mbrojnë organizmin nga toksinat dhe bakteret.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME