Sunday, April 2, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËJin, ylli i grupit BTS, fillon shërbimin ushtarak 

Jin, ylli i grupit BTS, fillon shërbimin ushtarak 

Ylli i grupit fenomenal pop, Jin, është i pari anëtar i “BTS” që regjistrohet për shërbimin e detyrueshëm ushtarak. Kampi i tij ndodhet afër kufirit me Korenë e Veriut.

Duke shënuar fundin e një epoke, anëtari më i madh në moshë i BTS me emrin e vërtetë Kim Seok-jin, e filloi shërbimin e tij të detyrueshëm ushtarak 18-mujor të martën.

Jin, i cili mbushi 30 vjeç më 4 dhjetor, më i madhi anëtar i grupit BTS, është i pari që u regjistrua për shërbimin ushtarake. Kampi i tij ndodhet në një qytet të vogël të quajtur Yeoncheon, i cili shtrihet afër kufirit plot tension me Korenë e Veriut.

Për pesë muajt e ardhshëm Jin do të stërvitet në kamp dhe më pas do të caktohet në një njësi të ushtrisë.

Duke publikuar një foto të kokës së tij të qethur në platformën e fansave të BTS, “Ëeverse”, ai bëri shaka duke thënë se ishte “më bukur” nga sa e kishte imagjinuar dhe shkroi: “Tani është koha për perden”.

Një turmë e madhe u mblodh rreth kampit për t’i dhënë lamtumirën Jin, pavarësisht motit të ftohtë. Dy fansa mbanin pankarta ku thuhej “Kim Seok-jin fiton gjithmonë” dhe “BTS përgjithmonë”.

“Ne ju kërkojmë të mbani në zemra,fjalët tuaja të mbështetjes dhe lamtumirës që të ngrohin,” u tha fansave javën e kaluar, kompania e BTS, Big Hit Music.

Rreth 300 forca sigurie u vendosën për të forcuar sigurinë rreth bazës të martën.

Regjistrimi i BTS në ushtri ndez debatin

Grupi BTS në tetor njoftoi për një ndërprerje dhe tha se ata do të regjistroheshin për shërbimin e detyrueshëm ushtarak, duke filluar me Jin.

Në vitet e ardhshme edhe gjashtë anëtarët e tjerë do të shkojnë për të kryer shërbimin ushtarak.

Regjistrimi i grupit të famshëm në shërbimin ushtarak ka ndezur një debat mbi ligjin e vendit që ka me detyrim, regjistrimin në ushtri.

Në Korenë e Jugut, të gjithë burrave të aftë për punë u kërkohet me ligj që të shërbejnë në ushtri për 18-21 muaj.

Megjithatë, përjashtime u bëhen sportistëve të shquar, muzikantëve klasikë dhe tradicionalë, artistëve të baletit dhe kërcimtarëve të tjerë. Përjashtimet e tilla nuk janë bërë  për yjet e popit korean.

Opinioni publik është i ndarë nëse këto përjashtime duhet të shtrihen për tëpërfshirë edhe yjet e popit apo përjashtimet të hiqen për të gjithë.

Image
Image

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: