Saturday, May 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETKapet 1 ton kokainë e mbështjellë me “Louis Vuitton” e grupit të...

Kapet 1 ton kokainë e mbështjellë me “Louis Vuitton” e grupit të Brazilit

Policia Federale e Brazilit në bashkëpunim me agjentët e DEA-s ka zhvilluar një sërë kërkimesh për trafikantin shqiptar ndërkombëtar, Altin Drimadhën, i cili është në kërkim.

Pas kërkimeve policia ka arritur të gjurmojë vendndodhjen e një ndër ambienteve të Altin Drimadhas, në Sao Paulo, Brazil, të ruajtur nga bandat lokale të Favelës.

25 agjentë të Policisë Federale të Brazilit më 7 qershor rrethuan zonën ku kapën dy shtetas brazilianë që ruanin apartamentin dhe gjetën 350 kilogramë kokainë të pastër të paketuar në kuti Luis Vuitton, 300.000 dollarë amerikanë dhe një flash drive me videon e operacionit, 2 AK 47 dhe 2 telefonat celularë.

Këto aktivitete të policisë braziliane u kryen në Sao Paulo përmes përgjimeve të përdoruesve brazilianë, shqiptarë dhe ndërkombëtarë, gjë që lejoi që në fillim të vitit 2022 t’i jepte indikacione vendimtare Policisë Kundër Drogës për të përgjuar një kokainë të parë të madhe.

Lënda narkotike ishte transportuar në det të hapur nga porti i São Paulo, në mes të Oqeanit Atlantik dhe ishte drejtuar në bregdetin portugez.

Interpoli është gjithashtu i sigurt, nga hetimet e kryera, se aktori kryesor pas këtij operacioni është një tjetër shtetas shqiptar me të kaluar kriminale në Australi, i lidhur me një bandë motoristësh australianë – i quajtur Comanchero i përfshirë në operacione të paligjshme në të kaluarën.

Me këtë rast, më 8 qershor, falë ndërhyrjes së një ATR dhe anijeve ushtarake portugeze, u arrestua Panfilo Oceanico dhe u sekuestruan 650 kilogramë kokainë, të fshehura brenda në jaht, si dhe shtatë ekuipazhi i Panfilo Oceanico. arrestuar, në të cilën droga ishte ruajtur pasi ishte transparuar në portin e São Paulo.

Substanca e sekuestruar dyshohet se ishte e destinuar për shitje në Evropë dhe Australi nëpërmjet organizatave kriminale që vepronin në Itali, Belgjikë, Holandë, Shqipëri dhe Australi.

Duke vazhduar me aktivitetet e përgjimit telefonik dhe analizën e flash drive-it që përmban videon, Brigada Kundër Drogës braziliane mori informacione të caktuara për oraret, metodat dhe koordinatat e vendit ku do të mbahej takimi, në qershor 2022 dhe gusht 2022.

Informacioni i marrë në këtë mënyrë nga Brigada Kundër Drogës në São Paulo iu dha menjëherë policisë portugeze, veçanërisht UCC-së së GNR-së, me të cilën tani kishte kontakte të përditshme bashkëpunuese.
Policia portugeze arrestoi më pas shtatë persona me kombësi italiane (2), filipinase (1), ekuadoriane (2) dhe dominikane (1), që i përkisnin organizatës shqiptare që kishte menaxhuar, nga ana braziliane, operacionin ndërkombëtar të trafikut të kokainës, duke përfshirë subjektet e monitoruara nga Brigada Kundër Drogës në Sao Paulo kur ishin të pranishëm në Brazil.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME