Wednesday, June 7, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINËKurorëzimi i mbretit Charles/ Meghan Markle, Joe Biden dhe të tjerë që...

Kurorëzimi i mbretit Charles/ Meghan Markle, Joe Biden dhe të tjerë që munguan në listën e të ftuarve

Sot do të ndodhë kurorëzimi i Mbretit Charles III dhe Mbretëreshës Camilla në një ceremoni madhështore në Westminster Abbey në Londër.

Këto janë disa nga figurat e shquara që në vend të kësaj mund të jenë duke parë nga shtëpia.

Meghan Markle dhe fëmijët e saj

Ndërsa Princi Harry udhëton nga Kalifornia për të marrë pjesë në kurorëzimin, Dukesha e Sussex nuk do të jetë atje. Ajo do të qëndrojë në Amerikë me Archie-n tre-vjeçar dhe Lilibet-in një-vjeçar.

Ka një sërë arsyesh të raportuara për mungesën e Markle, me Daily Telegraph që deklaron një si dëshirën e saj për të festuar ditëlindjen e katërt të Archie, e cila bie në ditën e kurorëzimit.

Gazeta gjithashtu raportoi se vendimi i saj për të qëndruar larg ishte sepse ajo nuk mori një përgjigje të kënaqshme ndaj një letre që i dërgoi Mbretit duke shprehur shqetësimin për paragjykimet e pavetëdijshme në Familjen Mbretërore .

Joe Biden

Presidenti i SHBA Joe Biden i tha mbretit Charles në një telefonatë se ai nuk do të merrte pjesë në kurorëzimin, me Uashingtonin që mohoi se mungesa e tij ishte një mospërfillje pas udhëtimit të tij katër-ditor në Irlandë muajin e kaluar.

Zonja e parë Jill Biden do të marrë pjesë me një delegacion.

Vladimir Putin

Ndoshta çuditërisht, presidenti rus Vladimir Putin nuk pritet të marrë pjesë në kurorëzimin.

Putin do të përballej gjithashtu me arrestimin nëse ai do të vizitonte Britaninë e Madhe pasi Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi ​​një urdhër arresti për krime të dyshuara lufte.

Ai i bëri homazhe mbretëreshës së ndjerë pas vdekjes së saj në shtator. Monarku priti liderin rus dhe gruan e tij në Pallatin Buckingham në 2003.

Sarah Ferguson

Ish-bashkëshortja e Princit Andrew, Sarah Ferguson tha se nuk është ofenduar që nuk ka marrë ftesë për kurorëzimin.

Ajo pritet të marrë pjesë në koncertin e kurorëzimit në Kështjellën Windsor më 7 maj.

Earl Spencer

Vëllai i Princeshës Diana, Earl Spencer tha në shkurt se nuk pret të ftohet në kurorëzimin.

Ai tha gjithashtu se do të mendonte për motrën e tij të ndjerë, e cila vdiq në moshën 36-vjeçare në një aksident automobilistik në Paris në 1997, atë ditë.

Shumica e deputetëve

Fillimisht vetëm 20 deputetë dhe 20 kolegë duhej të merrnin një ftesë për kurorëzimin, por pas këto shifra u dyfishuan. Ndarja e biletave do të vendoset me fletëvotim.

Planifikuesit e kurorëzimit megjithatë krijuan deri në 400 vende për deputetët që të qëndrojnë në një zonë të rrethuar të Sheshit të Parlamentit, pak jashtë hyrjeve të portës së karrocave në Parlament.

Partnerët e ministrave të kabinetit

Daily Mail raportoi se kishte zemërim në mesin e ministrave që ata do të mohoheshin.

Gruaja e Rishi Sunak , Akshata Murty është partnerja e vetme e një anëtari të kabinetit që do të marrë pjesë në këtë ngjarje.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: