Saturday, April 1, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSPORTKush mund ta fitojë 'Këpucën e Artë' në Kupën e Botës 'Katar...

Kush mund ta fitojë ‘Këpucën e Artë’ në Kupën e Botës ‘Katar 2022’?

Ekipet kanë hyrë në fazën eliminatore të Kupës së Botës në Katar dhe lojtarët nuk janë vetëm në garë për të fituar titullin për vendin e tyre, por edhe trofeun prestigjioz të “Këpucës së Artë” për veten e tyre.

“Këpuca e Artë” i jepet një lojtari individual me më shumë gola të shënuar në turne dhe në rastin e barazimit për golat e shënuar, atëherë merret parasysh numri i asistimeve nga një lojtar

Nëse lojtarët janë të barabartë në të dyja pikat, fituesi vendoset nga kush luajti më pak minuta.

Kapiteni i Anglisë, Harry Kane , mori trofeun në Kupën e Botës 2018 në Rusi, ku shënoi gjashtë gola dhe e çoi ekipin e tij në gjysmëfinale.

Këtu është një fotografi e pretendentëve kryesorë për Këpucën e Artë në Kupën e Botës 2022:

Kylian Mbappe

Image

23-vjeçari shënoi kundër Australisë në ndeshjen hapëse të grupit D të ekipit të tij dhe shënoi një dopietë në pjesën e dytë kundër Danimarkës, ndërsa Franca rezervoi vendin e saj në nokaut.

Ai nuk arriti të gjente rrjetën pasi Tunizia regjistroi një përmbysje të famshme në ndeshjen e fundit të grupit, por ai shtoi dy gola të tjerë në numrin e tij në një fitore 3-1 kundër Polonisë të dielën.

Alvaro Morata

ImageGolashënuesi i Atletico Madrid shënoi në të tre ndeshjet e Grupit E të Spanjës, duke përfshirë një nga stoli kundër kampionëve të vitit 2014, Gjermanisë.

Morata, i cili u largua nga formacioni startues nga Marco Asensio në dy ndeshjet e para të skuadrës së tij në Kupën e Botës, shënoi golin e pestë të Spanjës në mposhtjen e tyre 7-0 ndaj Kosta Rikës , përpara se të dilte nga pista për të mbyllur një hapje të njëanshme. .

Ai e çoi skuadrën e Luis Enrique-s përpara në ndeshjen e fundit të grupit, por kampionët e 2010-ës u mundën ndërsa Japonia organizoi kthesën e dytë mahnitëse të turneut për t’u ngjitur në 16-shen e fundit në vendin e parë.

Marcus Rashford

ImageSulmuesi anglez shijoi një fillim të ëndrrave të fushatës së tij në Kupën e Botës në Katar.

Vendi i Rashford në skuadër ishte i pasigurt disa muaj më parë për shkak të formës dhe gjendjes fizike, por sulmuesi i Manchester United është ngjitur në renditjen e Këpucës së Artë pasi ai shënoi dy gola në ndeshjen e Anglisë ndaj një skuadre të udhëhequr nga Gareth Bale nga Uellsi.

Shokët e skuadrës së Rashfordit, Phil Foden, Jack Grealish (të dy Manchester City), Bukayo Saka (Arsenal), Raheem Sterling (Chelsea) dhe Jude Bellingham (Borussia Dortmund) gjithashtu u shfaqën në listën e rezultateve gjatë fazës së grupeve.

Rashford filloi në stol në fitoren 3-0 të Anglisë ndaj Senegalit në 1/16, duke hyrë në lojë në minutën e 65-të për të zëvendësuar Sakën, por nuk arriti të shënonte. Goli i Sakës kundër Senegalit e barazoi atë me Rashford në tre gola për turneun.

Cody Gakpo 

ImageSulmuesi holandez ka arritur të gjejë rrjetën rregullisht në Katar deri më tani, pasi Holanda kaloi në 16-shen e fundit pasi përfundoi në krye të Grupit A.

Megjithatë, Gakpo nuk ishte në gjendje të shtonte numrin e tij në fitoren 3-1 të Holandës ndaj SHBA-së në 16-shen e fundit.

23-vjeçari ka qenë me ndikim në ecurinë e klubit të tij PSV Eindhoven në fazën eliminatore të Europa League dhe ka qenë subjekt i spekulimeve të transferimeve me klubet kryesore evropiane që thuhet se do të konkurrojnë për nënshkrimin e tij kur të hapet dritarja e transferimeve të verës së ardhshme.

Lionel Messi

ImageI madhi argjentinas po luan në atë që ai ka thënë se ndoshta është Botërori i tij i fundit.

35-vjeçari hapi llogarinë e tij duke varrosur një goditje dënimi në një humbje shokuese në Grupin C ndaj Arabisë Saudite, përpara se të shënonte dhe të ndihmonte Enzo Fernandez në një fitore të ngarkuar emocionalisht ndaj Meksikës.

Messi shënoi gjithashtu në fitoren 2-1 të Argjentinës ndaj Australisë në 1/16, duke e kaluar skuadrën e tij në avantazh pas 35 minutash me një goditje të qetë për golin e tij të 94-të ndërkombëtar.

Shtatë herë fituesi i Topit të Artë ka shijuar një karrierë të mbushur me trofe në nivel klubesh dhe fansat e tij në mbarë botën shpresojnë se ai më në fund mund të ndihmojë në dhënien e një Kupe Bote për vendin e tij këtë herë.

Rivali i Messit, Cristiano Ronaldo nga Portugalia, u bë lojtari i parë që shënoi në pesë Kupat e Botës kur shënoi kundër Ganës në ndeshjen e parë të Grupit H.

Bruno Fernandes

ImageEcuria e Portugalisë në Kupën e Botës në Katar është turbulluar disi nga polemikat rreth Ronaldos dhe largimit të tij të ashpër nga Manchester United.

Por bashkëlojtari i tij i mëparshëm në klub, 28-vjeçari, Bruno Fernandes ka dalë nga hija e Ronaldos duke shënuar dy herë kundër Uruguait, pasi shënoi dy gola në fitoren 3-2 të Portugalisë kundër Ganës.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: