Saturday, May 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËLista/ Ja fituesit e MTV Movie & TV Awards 2022

Lista/ Ja fituesit e MTV Movie & TV Awards 2022

Të dielën, fituesit e MTV Movie & TV Awards 2022 u zbuluan në një shfaqje të drejtpërdrejtë në Los Angeles.

Listën e nominimeve këtë vit e kryesoi Spider-Man: No Way Home, i cili ka më së shumti nominime me shtatë gjithsej, sezoni 2 i HBO Euphoria, i cili ka gjashtë nominime dhe The Batman i Robert Pattinson, i cili ka katër.

Kategoritë e reja u shtuan këtë vit (kënga më e mirë, dokumentari më i mirë muzikor, romanca më e mirë e reality show,personazhi  më i mirë i reality show) dhe kategoria klasike: Puthja më e mirë. Në këtë të fundit të nominuar u përfshin: Pattinson dhe Zoë Kravitz nga The Batman, Lily Collins dhe Lucien Laviscount nga Emily në Paris,  Hunter Schafer dhe Dominic Fike në Euphoria dhe Tom Holland dhe Zendaya në Spider-Man.

Fansat votuan në internet për zgjedhjet e tyre muajin e kaluar.

Lista e plotë e nominimeve dhe  fituesit

Filmi më i mirë

Dune
Scream
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
Spider-Man: No Way Home (WINNER)
The Adam Project
The Batman

Seriali më i mirë

Euphoria (WINNER)
Inventing Anna
Loki
Squid Game
Ted Lasso
Yellowstone

Performanca më e mirë në film

Lady Gaga – House of Gucci
Robert Pattinson – The Batman
Sandra Bullock – The Lost City
Timothée Chalamet – Dune
Tom Holland – Spider-Man: No Way Home (WINNER)

Performanca më e mirë në serial

Amanda Seyfried – The Dropout
Kelly Reilly – Yellowstone
Lily James – Pam & Tommy
Sydney Sweeney – Euphoria
Zendaya – Euphoria (WINNER)

Personazhi hero më i mirë

Daniel Craig – No Time to Die
Oscar Isaac – Moon Knight
Scarlett Johansson – Black Widow (WINNER)
Simu Liu – Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
Tom Holland – Spider-Man: No Way Home

Antagonisti më i mirë

Colin Farrell – The Batman
Daniel Radcliffe – The Lost City (WINNER)
James Jude Courtney – Halloween Kills
Victoria Pedretti – You
Willem Dafoe – Spider-Man: No Way Home

Puthja më e mirë

Hunter Schafer & Dominic Fike – Euphoria
Lily Collins & Lucien Laviscount – Emily in Paris
Poopies & the snake – Jackass Forever (WINNER)
Robert Pattinson & Zoë Kravitz – The Batman
Tom Holland & Zendaya – Spider-Man: No Way Home

Performanca më e mirë komedi

Brett Goldstein – Ted Lasso
John Cena – Peacemaker
Johnny Knoxville – Jackass Forever
Megan Stalter – Hacks
Ryan Reynolds – Free Guy (WINNER)

Personazhi më i mirë

Alana Haim – Licorice Pizza
Ariana DeBose – West Side Story
Hannah Einbinder – Hacks
Jung Ho-yeon – Squid Game
Sophia Di Martino – Loki (WINNER)

Skena e dyluftimit më e mirë

Black Widow vs. Widows – Black Widow
Cassie vs. Maddy – Euphoria (WINNER)
Guy vs. Dude – Free Guy
Shang-Chi bus fight – Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
Spider-Men end battle – Spider-Man: No Way Home

Performanca më e frikshme

Jenna Ortega – Scream (WINNER)
Kyle Richards – Halloween Kills
Mia Goth – X
Millicent Simmonds – A Quiet Place Part II
Sadie Sink – Fear Street: Part Two 1978

Ekipi më i mirë

Loki – Tom Hiddleston, Sophia Di Martino, Owen Wilson (WINNER)
Only Murders in the Building – Selena Gomez, Steve Martin, Martin Short
Spider-Man: No Way Home – Tom Holland, Andrew Garfield, Tobey Maguire
The Adam Project – Ryan Reynolds, Walker Scobell
The Lost City – Sandra Bullock, Channing Tatum, Brad Pitt

Kënga më e mirë

“Here I Am (Singing My Way Home)” – Jennifer Hudson / Respect
“Just Look Up” – Ariana Grande & Kid Cudi / Don’t Look Up
“Little Star” – Dominic Fike / Euphoria
“On My Way (Marry Me)” – Jennifer Lopez / Marry Me (WINNER)
“We Don’t Talk About Bruno” – Encanto Cast / Encanto

Dokumentari muzikor më i mirë

JANET JACKSON.
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy
Oasis Knebworth 1996
Olivia Rodrigo: driving home 2 u (a SOUR film) (WINNER)
The Beatles: Get Back 

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME