Wednesday, November 29, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËLista/ Nominimet të Latin Grammy Awards 2023

Lista/ Nominimet të Latin Grammy Awards 2023

Akademia Latine e Regjistrimit ka zbuluar të nominuarit për Çmimet e 24-ta Vjetore Latin GRAMMY, e cila nderon artistët më të mirë të muzikës latine.

Édgar Barrera kryeson  me 13 nominime, ndërsa pretendentët e tjerë të shquar për çmimet kryesore të 2023 janëË Karol G, Shakira, Christina Aguilera, Marc Anthony, Maluma, Ricky Martin dhe Bad Bunny.

Ceremonia e ardhshme e ndarjes së çmimeve është planifikuar të zhvillohet të enjten, më 16 nëntor 2023, në Qendrën e Konferencave dhe Ekspozitave (FIBES), në Sevilla, Spanjë. Ai do të transmetohet në Univision në SHBA dhe Radio Televisión Española në Spanjë, me partnerë të tjerë transmetues ndërkombëtarë që do të shpallen. Shihni listën e të nominuarve:

Rekordi i Vitit
“No Es Que Te Extrañe” – Christina Aguilera
“Carretera y Manta” – Pablo Alborán
“Déjame Llorarte” – Paula Arenas me Jesús Navarro
“Shakira: Bzrp Music Sessions, Vol. 53” – Bizarrap Featuring Shakira
“Si Tú Me Quieres” – Fonseca & Juan Luis Guerra
“Mientras Me Curo Del Cora” – Karol G
“De Todas Las Flores” – Natalia Lafourcade
“Ojos Marrones” – Lasso
“La Formula” – Maluma & Marc Anthony
“Despechá” – Rosalía
“Correcaminos” – Alejandro Sanz me Danny Ocean

Albumi i Vitit
La Cu4rta Hoja – Pablo Alborán
A Ciegas – Paula Arenas
De Adentro Pa Afuera – Camilo Décimo
Cuarto – Andrés Cepeda
Vida Cotidiana – Juanes
Mañana Será Bonito – Karol G
De Todas Las Flores – Natalia Lafourcade
Luaj – Ricky Martín
Eadda9223 – Fito Páez
Escalona Nunca Se Había Grabado Así – Carlos Vives

Kënga e Vitit
“Acróstico” – Kevyn Mauricio Cruz Moreno, L.E.X.U.Z, Luis Fernando Ochoa & Shakira, songwriters (Shakira)
“Amigos” – Pablo Alborán & María Becerra, songwriters (Pablo Alborán Featuring María Becerra)
“De Todas Las Flores” – Natalia Lafourcade, songwriter (Natalia Lafourcade)
“Ella Baila Sola” – Pedro Julian Tovar Oceguera, songwriter (Eslabon Armado, Peso Pluma)
“NASA” – Édgar Barrera, Camilo & Alejandro Sanz, songwriters (Camilo & Alejandro Sanz)
“Ojos Marrones” – Luis Jiménez, Lasso & Agustín Zubillaga, songwriters (Lasso)
“Shakira: Bzrp Music Sessions, Vol. 53” – Santiago Alvarado, Bizarrap, Kevyn Mauricio Cruz & Shakira, songwriters (Bizarrap Featuring Shakira)
“Si Tú Me Quieres” – Fonseca, Yadam González & Yoel Henríquez, songwriters (Fonseca & Juan Luis Guerra)
“Tqg” – Kevyn Mauricio Cruz, Karol G, Ovy On The Drums & Shakira, songwriters (Karol G Featuring Shakira)
“Un X100to” – Bad Bunny, Édgar Barrera, Marco Daniel Borrero & Andrés Jael Correa Ríos, songwriters (Grupo Frontera Featuring Bad Bunny)

Artisti i ri më i mirë
Borja
Conexión Divina
Ana Del Castillo
Natascha Falcão
Gale
Paola Guanche
Joaquina
León Leiden
Maréh
Timø

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME