Sunday, June 16, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINËLonely Planet/ Destinacionet për vitin 2023, mes tyre dhe Shqipëria

Lonely Planet/ Destinacionet për vitin 2023, mes tyre dhe Shqipëria

Kompania e udhërrëfyesve Lonely Planet ka zbuluar listën me destinacionet që duhen vizituar gjatë 2023. Ndryshe nga vitet e kaluara shihet dhe Shqipëria. Në listën e e quajtur “Lidhja/Bashkëveprimi” vendi ynë qëndron në vendin e dytë. Kjo listë i referohet qyteteve që ndaluan kufizimet e Covid dhe lejuan njerëzit të kenë kontakte ashtu si para pandemisë.

Edicioni i vitit 2023 është në një format pak më ndryshe nga ai që ka qenë në vitet e kaluara. Në vend të një liste të thjeshtë, destinacionet ndahen në pesë kategori: ushqimi, mësimi, udhëtimi, relax.

“Këtë vit, ne vërtet donim të provonim diçka të re dhe donim të pasqyronim mënyrën se si i shihnim udhëtarët që kërkonin udhëtime, e cila kishte të bënte me destinacionin, por edhe me përvojën,”
shpjegon Nitya Chambers, redaktor ekzekutiv në Lonely Planet.

Redaktorët fillojnë punën në listë që në prill. Chambers thotë se, aq sa ata do të donin, jo çdo punonjës mund të vizitojë çdo vend në listë personalisht.

Në vend të kësaj, shpjegon ajo, Lonely Planet kontakton rrjetin e saj të gjerë të kontribuesve në mbarë botën dhe u kërkon atyre të emërojnë destinacionet që ata besojnë se duhet të jenë në listë.

Prej andej, redaktorët në Lonely Planet HQ fillojnë të bëjnë më shumë pyetje, të punojnë me burimet e tyre dhe të kufizojnë opsionet derisa të publikohet në nëntor.

Kënaqësi kulinare

Nuk është për t’u habitur që Lima shfaqet si një nga të zgjedhurit nën seksionin “të ngrënit” të listës së Lonely Planet. Kryeqyteti i Perusë ka fituar njohjen për vite në listën e 50 restoranteve më të mira në botë.

Megjithatë, motra e saj në Amerikën e Jugut, Montevideo një tjetër hyrje në listë, nuk është aq e profilit të lartë. Vizitorët në kryeqytetin uruguajan mund të njohin pjatat që janë të njohura diku tjetër në kontinent, si dulce de leche, biftekët asado dhe yerba mate.

Uruguai gjithashtu po vjen në vetvete si një destinacion verërash. Plus, është shumë më e përballueshme dhe më pak e mbushur me njerëz se vendi i verës Mendoza në Argjentinë.

Dashamirët e ushqimit në rrugë (Street Food) duhet të shkojnë në Kuala Lumpur. Kryeqyteti është një vend i përsosur për një prezantim të ushqimit nga e gjithë Malajzia, si nasi lemak (pjata jozyrtare kombëtare), kerri të stilit Penang dhe klasikët Peranakan si supa me mau peshku.

Ndërkohë, është e vështirë të gjesh një kuzhinë italiane që nuk është e dashur.

Stanley Tucci vizitoi Umbria në një episod të emisionit të tij, “Searching for Italy”, duke festuar me tartufi të zi, derr ragu dhe pëllumb të zier. Është gjithashtu në listën e Lonely Planet.

Bashkëveprimi

Ndërsa bota u hap pas kufizimeve të gjata Covid, shumë udhëtarë ndjenë dëshirën për t’u rilidhur me të tjerët. Boise, kryeqyteti i Ajdahos, është shtëpia e komunitetit më të madh bask në botë jashtë Spanjës dhe bën listën e “lidhjeve” të Lonely Planet. Disa banorë lokalë ende flasin gjuhën baske, mësojnë vallet tradicionale dhe e bëjnë paella aq të mëdha sa për të ushqyer të gjithë qytetin.

Ndërkohë në anën tjetër të botës listën e bën edhe Sydney. Qyteti australian është i njohur për banorët e tij miqësorë, si dhe për plazhet e tij të bukura. Njerëzit me trashëgimi afrikane mund të dëshirojnë të shkojnë në Akra, Gana. Vendi, gjithashtu në listë, vëzhgoi Vitin e Kthimit në 2019, i cili solli njerëz nga e gjithë diaspora në Ganë për shoqëri dhe komunitet.
Vetëm sepse viti kaloi nuk do të thotë se ndjenja e lidhjes ka ikur: Gana dëshiron të arrijë një objektiv prej tetë milionë turistësh në vit.

Relax

Pandemia nxiti gjithashtu një dëshirë tjetër të fuqishme. Stresi i punës nga shtëpia shkollimi në Zoom do të thotë që shumë udhëtarë thjesht duan të bëjnë një pushim të gjatë.

Destinacionet e ishujve, si Xhamajka dhe Dominika në Karaibe, janë vetëm vendi për t’u çlodhur, sipas Lonely Planet. I pari është i lartë në listën personale të Chambers për vitin 2023.

Ndërsa vera e vitit 2022 e “udhëtimit hakmarrës” mund ta ketë bërë të duket sikur Evropa është e tepruar, Malta, një tjetër destinacion “relaksues”, është një perlë më pak e njohur me klimën e Italisë dhe peizazhin e Lindjes së Mesme.

Dhe në Azi, arkipelagu indonezian i Raja Ampat mund të jetë një nga parajsat e fundit të mbetura në Tokë. E vendosur në Provincën Papua Perëndimore të vendit, ky vend është i dashur për eko-turizëm dhe është shtëpia e një projekti masivisht të suksesshëm të restaurimit të koraleve.

Udhëtimi është destinacioni

Në fund të fundit, pavarësisht nëse dilni në rrugë në kërkim të një vakti të përsosur apo një peizazhi mahnitës të qytetit, udhëtimi ka të bëjë po aq me eksplorimin gjatë rrugës sa edhe atë që është në itinerarin tuaj.

Lonely Planet caktoi gjashtë pika “udhëtimi”, për udhëtarët më të etur. Nuk është çudi që mbretëria e Azisë Qendrore e Butanit bëri ndarjen. Në vitin 2022, vendi më në fund u rihap për turizmin dhe zbuloi xhevahirin e tij, shtegun Trans-Bhutan, i cili lidh nëntë dzongkhag (rrethe), 28 gewogs (qeveritë lokale), dy komuna, një park kombëtar dhe 400 vende historike dhe kulturore.

Zambia, një tjetër destinacion “udhëtimi”, mund të njihet më së shumti për Ujëvarat e Viktorias, të cilat UNESCO i përshkruan si “(zhytje) me zhurmë poshtë një sërë grykash bazalti dhe ngre një mjegull të ylbertë”.

Por edhe nëse ujëvara më mbresëlënëse në botë nuk është një arsye bindëse për t’u vizituar, diversiteti i egër i jetës së kafshëve, gjirafat, elefantët, luanët, hipopotamët, cheetah dhe më shumë, e bëjnë atë një zgjedhje të përsosur për një pushim safari.

Këtu është lista e plotë e 30 destinacioneve:

TË NGRËNIT

 • Umbria, Italy
 • Kuala Lumpur, Malaysia
 • Fukuoka, Japan
 • Lima, Peru
 • South Africa
 • Montevideo, Uruguay

UDHËTIMI

 • Istanbul, Turkey to Sofia, Bulgaria
 • Nova Scotia, Canada
 • Bhutan
 • Zambia
 • Western Australia
 • Parque Nacional Naturales, Colombia
  UNWIND
 • Halkidiki, Greece
 • Jamaica
 • Dominica
 • Raja Ampat, Indonesia
 • Malta
 • Jordan

BASHKËVEPRIMI

 • Alaska
 • Albania
 • Accra, Ghana
 • Sydney, Australia
 • Guyana
 • Boise, USA

TË MËSUARIT

 • Manchester, UK
 • New Mexico, USA
 • Dresden, Germany
 • El Salvador
 • Southern Scotland
 • Marseille, France
POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME