Tuesday, May 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETMinistri i Jashtëm grek viziton nesër Tiranën

Ministri i Jashtëm grek viziton nesër Tiranën

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias do të vizitojë nesër Tiranën.

Vizita e Dendias në Shqipëri vjen dy javë pas vizitës së ministres së Jashtme Olta Xhaçka në Athinë.

Kujtojmë se në fillim të dhjetorit, Xhaçka diskutoi me homologun e saj grek çështjen e detit.

Më 20 tetor 2020 Shqipëria dhe Greqia ranë dakort që zgjidhja e çështjes së kufijve detarë dhe përcaktimit të Shelfit Kontinental dhe Zonave Ekonomike Ekskluzive, t’i besohet Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë të Hagës.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME