Friday, February 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETNga kujdesi për peshën te reduktimi i stresit, ja si ta trajtojmë...

Nga kujdesi për peshën te reduktimi i stresit, ja si ta trajtojmë artritin

Miliona njerëz vuajnë nga artriti, një gjendje që shkakton dhimbje, ngurtësi dhe ënjtje në nyje.

Ka dy lloje kryesoret të artritit, Osteoartriti dhe artriti reumatoid.

Osteoartriti ndodh kur ka dëmtime në nyje dhe zakonisht prek njerëzit mbi moshën 45 vjeç. “Pastaj është artriti inflamator. Këtu sistemi imunitar i trupit fillon të synojë nyjet, duke çuar në dhimbje dhe ënjtje. Lloji më i zakonshëm i kësaj është artriti reumatoid.

“Në të dyja rastet, askush nuk e di pse ndodh, por artriti reumatoid ndodh në familje. Osteoartriti mund të jetë gjithashtu i trashëgueshëm, por është më i zakonshëm tek njerëzit që janë mbipeshë ose që kanë pësuar një dëmtim sportiv .”, shprehet mjekja Wendy Holden.

Simptomat përfshijnë dhimbje të kyçeve, butësi dhe ngurtësi.

Mund të ketë gjithashtu lëvizje të kufizuara të kyçeve, lëkurë të kuqe dobësi dhe humbje të muskujve.

Nuk ka shërim, por disa trajtime mund ta ngadalësojnë atë. Trajtimet për artritin reumatoid përfshijnë mjekimin, fizioterapinë dhe kirurgjinë. Osteoartriti ndonjëherë mund të përmirësohet nga ndryshimet e stilit të jetesës.

Holden thotë se “Udhëzimet sugjerojnë se faktorët e stilit të jetesës mund të jenë më të rëndësishëm se ilaçet për shumë raste. Të mbash një peshë të shëndetshme është e rëndësishme. Humbja e një peshe të vogël, qoftë edhe disa kilogramë, mund të bëjë një ndryshim të madh.

 “Reduktimi i stresit dhe gjumi i mirë i natës ndihmojnë gjithashtu në menaxhimin e dhimbjes.”, tha ajo./The Sun/

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME