Thursday, June 20, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIPërdoruesit e "Facebook" dhe "Instagram" në BE mund të paguajnë deri në...

Përdoruesit e “Facebook” dhe “Instagram” në BE mund të paguajnë deri në 13 euro në muaj

Meta Platforms po eksploron një plan që mund t’i detyrojë përdoruesit në Bashkimin Evropian të paguajnë deri në 13 euro për të hyrë në versionet pa reklama të “Instagram” ose “Facebook” ose për të rënë dakord për reklama të personalizuara për versionet falas, raportoi të hënën “Wall Street Journal”.

Sipas planit, Meta do të tarifonte afërsisht 10 euro në muaj në një desktop për një llogari në “Facebook” ose “Instagram” dhe rreth 6 euro për çdo llogari shtesë të lidhur, thuhet në raport, duke cituar njerëz të njohur me propozimin.

Në pajisjet celulare, çmimi për një llogari të vetme do të hidhej në afërsisht 13 euro sepse Meta do të merrte parasysh komisionet e ngarkuara nga dyqanet e aplikacioneve të Apple dhe Google, tha WSJ.

Kompania e mediave sociale u gjobit me 390 milionë euro në fillim të këtij viti nga Komisioneri i Privatësisë së të Dhënave të Irlandës dhe i tha se nuk mund të përdorë të ashtuquajturën bazë ligjore të “kontratës” për t’u dërguar përdoruesve reklama bazuar në aktivitetin e tyre në internet.

Meta më pas tha se synonte t’u kërkonte përdoruesve në BE pëlqimin e tyre përpara se të lejonte bizneset të synonin reklamat në mënyrë që të adresonin një sërë kërkesash rregullatore në zhvillim në rajon.

“New York Times” raportoi fillimisht se Meta po konsideronte versionet me pagesë të “Facebook” dhe “Instagram” pa reklama për përdoruesit që banojnë në BE, pa dhënë detaje se sa do të kushtonin.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME