Wednesday, December 6, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETPirja e rregullt e kafesë zvogëlon rrezikun e diabetit

Pirja e rregullt e kafesë zvogëlon rrezikun e diabetit

Duket se zakoni i shumë njerëzve që e nisin ditën e tyre me një filxhan kafe mund të ketë përfitime shtesë përtej zgjimit, dhe hulumtimi i ri te gratë thotë se mund të zvogëlojë rrezikun e diabetit të tipit 2.

Studimi, i cili u botua në American Journal of Clinical Nutrition, përfshiu 4.522 pjesëmarrës dhe ata u ndoqën nga viti 1991 deri në 2017. Kontrollet bëheshin çdo dy deri në katër vjet për të parë faktorë të ndryshëm si stili i jetesës, dieta – duke përfshirë konsumimin e kafesë me kafeinë dhe pa kafeinë, demografinë dhe sëmundjet.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME