Monday, July 15, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETProbleme me kujtesën? Ja hapat për ta shmangur këtë problem

Probleme me kujtesën? Ja hapat për ta shmangur këtë problem

Nuk i gjeni dot çelësat e makinës? Harroni listën e ushqimeve? Nuk e mbani mend emrin e dikujt? Nuk je vetëm. Të gjithë i harrojnë gjërat herë pas here. Megjithatë, humbja e kujtesës duhet trajtuar si problem.

Ndonëse nuk ka garanci kur bëhet fjalë për parandalimin e humbjes së kujtesës ose demencës, disa aktivitete mund të ndihmojnë.

Jini fizikisht aktiv çdo ditë

Aktiviteti fizik rrit qarkullimin e gjakut në të gjithë trupin, duke përfshirë edhe trurin. Kjo mund t’ju ndihmojë të mbani kujtesën tuaj aktive, shkruan MayoClinic.

Qëndroni mendërisht aktiv

Ashtu si aktiviteti fizik e mban trupin në formë, aktivitetet që angazhojnë mendjen ndihmojnë në mbajtjen e trurit në formë. Këto aktivitete mund të ndihmojnë në parandalimin e njëfarë humbjeje të kujtesës. Bëni fjalëkryqe. Lexoni. Luani lojëra. Mësoni një instrument muzikor. Provoni një hobi të ri, apo çfarëdolloj gjëje tjetër e cila do t’ju mbajë mendërisht aktiv.

Kaloni kohë me të tjerët

Ndërveprimi social ndihmon në largimin e depresionit dhe stresit. Të dyja këto mund të kontribuojnë në humbjen e kujtesës. Bashkohuni me të dashurit, miqtë dhe njerëzit e tjerë, veçanërisht nëse jetoni vetëm.

Qëndroni të organizuar

Ka më shumë gjasa të harroni gjërat nëse shtëpia juaj është e rrëmujshme ose nëse shënimet i keni rrëmujë. Shënoni detyrat, takimet dhe ngjarjet e tjera në një fletore, kalendar ose planifikues elektronik. Mbani të përditësuara listat e detyrave. Kufizoni shpërqendrimet. Mos bëni shumë gjëra në të njëjtën kohë.

Hani një dietë të shëndetshme

Një dietë e shëndetshme është e mirë për trurin. Hani fruta, perime dhe drithëra. Zgjidhni burime proteinash me pak yndyrë, si peshku dhe fasulet. Ajo që pini gjithashtu ka rëndësi. Alkooli i tepërt mund të çojë në konfuzion dhe humbje të kujtesës.

Menaxhoni problemet kronike shëndetësore

Ndiqni këshillat e mjekut për trajtimin e gjendjeve mjekësore, të tilla si presioni i lartë i gjakut, diabeti, depresioni, humbja e dëgjimit dhe obeziteti.

Kur të kërkoni ndihmë për humbjen e kujtesës

Nëse jeni të shqetësuar për humbjen e kujtesës, lini një takim me mjekun, citon Anabel.

Nëse humbja e kujtesës ndikon në aftësinë tuaj për të kryer aktivitetetet e përditshme, nëse vëreni se kujtesa përkeqësohet, ose nëse një anëtar i familjes ose një mik është i shqetësuar, është e rëndësishme të kërkoni ndihmë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME