Thursday, April 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomePOLITIKË‘Projektligj për të mbrojtur punonjësit nga rritja e çmimeve’, Meta: Indeksimi i...

‘Projektligj për të mbrojtur punonjësit nga rritja e çmimeve’, Meta: Indeksimi i pagës mbron dhe nxit rritjen e të ardhurave

Kreu i Partisë së Lirisë, Iir Meta ka zhvilluar një konferencë për mediat

“Synohet vendosja e një rregulli për të mbrojtur punonjësit nga rritja e ccmimeve. Rritja ekonomike është por pagat nuk janë rritur, rritja galopante e ccmimeve për 2022 ka krijuar një situatë shumë të rëndë ekonomike dhe sociale. Indeksimi i pagës minimale është e nevojshme. Për efektet,rritja e pagës reale ka efekte pozitive sepse rritet mirëqenia.Rritet fuqia blerëse dhe ajo e konsumit, mundëson rritjen e të ardhurave nga sigurimet shoqërore dhe shëndetësore duke përmirësuar bilancin.”, tha Meta.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME