Friday, April 12, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINËRihanna fiton nominimin e parë për Oscar

Rihanna fiton nominimin e parë për Oscar

Së fundmi u zbulua se kënga e Rihanna-s , “Lift Me Up”, nga Black Panther: Wakanda Forever është në garë për Këngën më të Mirë Origjinale në 95th Awards Oscar.

Të nominuar të tjerë në kategori përfshijnë; Diane Warren’s “Applause” (Tell It Like a Woman), Lady Gaga’s “Hold My Hand” (Top Gun: Maverick), NTR and Ram Charan’s “Naatu Naatu” (RRR) and Son Lux, Mitski and David Byrne’s “This Is a Life” (Everything Everywhere All at Once). “Lift Me Up” luhet gjatë  vazhdimit Black Panther. Kënga u shkrua nga këngëtari Tems, fituesi i Oskarit ,Ludwig Göransson dhe Ryan Coogler. Kënga shërben si një lavdërim për Chadwick Boseman, i cili luante Mbretin T’Challa, i njohur si Pantera e Zezë. Ai ndërroi jetë  në moshën 43 vjeçare pas një beteje katërvjeçare me kancerin e zorrës së trashë.

“Ndjej mirënjohje të thellë që kam bashkëpunuar me Rihanna-n, Tems-in dhe Ryan Coogler-in në një këngë aq thellësisht personale si ‘Lift Me Up’. Për t’u njohur nga Akademia është një nder i madh”, tha Göransson në një deklaratë. “”Lift Me Up” është një këngë që ka një kuptim të madh për ne pasi u shkrua për jetën dhe trashëgiminë e jashtëzakonshme të mikut tonë, të ndjerit Chadwick Boseman, dhe ndikimit të tij në këtë film. Ishte shëruese të shkruaje këtë këngë. Nuk mund të krenoheshim më shumë për këtë tribut muzikor dhe bashkëpunimin unik që e solli në jetë.”

“Falënderimet e mia më të thella shkojnë për Ryan Coogler, një vizionar i vërtetë dhe mik i madh. Ai krijoi një nga filmat më të veçantë të kohës sonë”, shtoi kompozitori

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME