Wednesday, February 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETRregulli 85, ndihmon trurin të mësojë më shpejt

Rregulli 85, ndihmon trurin të mësojë më shpejt

Pavarësisht nëse po përpiqeni të mësoni kalërim ose një gjuhë të re ose ndonjë gjë tjetër, teoria thotë se nëse nuk përpiqeni shumë dhe intensivisht, ndoshta nuk do të keni sukses kurrë.

Megjithatë, një rregull i ri vjen për t’i kthyer gjërat përmbys, pasi përcakton se sa fort duhet të shtyni veten çdo herë dhe të luftoni për të arritur qëllimin tuaj. Në fakt, gjithçka këtu bazohet në përqindje.

Rregulli 85% çon në mësim më të shpejtë

Rregulli që ekspertët rekomandojnë të ndiqni nëse doni të mësoni diçka më lehtë dhe shpejt quhet “rregulli 85%. Hulumtimi i Universitetit Yale tregon se kur ne e shtyjmë veten të veprojmë jashtë zonës sonë të rehatisë, neuronet që funksionojnë si qendra të të mësuarit aktivizohen në trurin tonë.

Nga ana tjetër, një grup shkencëtarësh besojnë se kur e shtyjmë veten të japim gjithçka, kolapsi mendor dhe fizik vjen më shpejt. Pra, ku është saktësisht bilanci që sjell sukses pas zbatimit të rregullit 85%?

Përgjigja u dha pas një kërkimi të madh të kryer bashkërisht nga universitetet e Arizonës, Princeton dhe Brown. Ajo që ata studiuan ishte se sa shumë duhej ta shtynin veten për të mësuar më lehtë. Rezultatet konfirmuan një rregull të thjeshtë.

Mësimi vjen kur jeni 85% i suksesshëm në atë që po përpiqeni të arrini. Ju keni një 15% që ju lejon të dështoni dhe vepron si një kriter suksesi. Pra, nëse e shihni se nuk po ndiqni rregullin, herën tjetër që dëshironi të mësoni diçka, përpiquni t’i vendosni vetes një sfidë më të madhe.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME