Thursday, April 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedRusët bombardojnë zonat e banimit pranë centralit bërthamor

Rusët bombardojnë zonat e banimit pranë centralit bërthamor

Zjarri i artilerisë ruse goditi edhe një herë qytetin ukrainas të Nikopolit gjatë natës, sipas zyrtarëve ukrainas.

Guvernatori rajonal Valentyn Reznichenko tha se forcat ruse goditën tre distriktet e Nikopol, Kryvoriz dhe Synelnykiv pranë uzinës bërthamore të Zaporizhzhia.

Në një përditësim të postuar në kanalin e tij zyrtar Telegram këtë mëngjes, Reznichenko tha: “Një natë granatimesh dhe viktimash. Nikopol u granatua me artileri tre herë gjatë natës. 42 predha ruse fluturuan në lagjet e banimit.

Në qytet, dy shtëpi u shkatërruan, pothuajse 50 u dëmtuan. Predhat e armikut dëmtuan një kopsht fëmijësh, dyqane, farmaci, markete, një gjykatë dhe një stacion autobusi. Granatimet shkaktuan pesë zjarre… Deri në 2,000 njerëz janë pa energji elektrike.”

Në distriktin Sinelnyk, thuhet se u shkatërrua një ndërmarrje bujqësore, si dhe një shkollë dhe një qendër kulturore”.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME