Thursday, June 20, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedRusia: Raketa jonë nuk kërkon leje për të fluturuar mbi qiellin e...

Rusia: Raketa jonë nuk kërkon leje për të fluturuar mbi qiellin e Ballkanit!

Është tensionuar situata, pas anulimit të vizitës së ministrit të Jashtëm të Rusisë, Sergey Lavrov, në Serbi, për shkak të mbylljes së hapësirës ajrore nga Bullgaria, Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi. Menjëherë pas kësaj, Rusia ka kërcënuar Ballkanin me sulm bërthamor.

Shefi i Agjencisë Hapësinore të Rusisë, Dimitri Rogozin, tha se Mali i Zi, Bullgaria, Maqedonia e Veriut dhe Rumania kishin tradhtuar historinë e përbashkët të sllavëve, duke u sjellë ashtu si edhe suedezët në raport me Rusinë.

Në një mesazh në “Twitter”, zyrtari i lartë rus thekson se “Sarmat (raketa ruse sh.r) nuk kërkon leje për të fluturuar mbi qiellin e tyre”.

Ky është një kërcënim i hapur për sulm bërthamor nga Rusia ndaj vendeve të Ballkanit, pasi ndaluan vizitën e Lavrovit në Serbi, ku do të takohej me Presidentin Aleksandër Vuçiç.

Raketa “Sarmat” është ndër më të fundit të testuara nga Rusia dhe tashmë është bërë e modës që ushtarakë dhe politikanë rusë të kërcënojnë me sulm shtete të ndryshme.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME