Saturday, February 24, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTASHBA: Trump mund të bëhet kryetar i Dhomës së Përfaqësuesve përkohësisht

SHBA: Trump mund të bëhet kryetar i Dhomës së Përfaqësuesve përkohësisht

Ish-presidenti amerikan Trump ka pohuar se ideja që ai të marrë përkohësisht postin e kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve

Kevin McCarthy, kryetari republikan i Dhomës së Përfaqësuesve, u fajësua të martën në një votim historik në Kongres, viktimë e luftimeve të brendshme “vëllavrasëse” brenda partisë së tij pas një revolte nga ligjvënësit e Trump.

“Ata më kërkuan të flisja si unifikues sepse kam kaq shumë miq në Kongres”, tha Trump dje, të enjten, duke folur për stacionin televiziv amerikan Fox News.

Kevin McCarthy, kryetari republikan i Dhomës së Përfaqësuesve, u fajësua të martën në një votim historik në Kongres, viktimë e luftimeve të brendshme “vëllavrasëse” brenda partisë së tij pas një revolte nga ligjvënësit e Trump.

“Ata më kërkuan të flisja si unifikues sepse kam kaq shumë miq në Kongres”, tha Trump dje, të enjten, duke folur për stacionin televiziv amerikan Fox News.

Trump, favorit për nominimin e Partisë Republikane përpara zgjedhjeve presidenciale të vitit 2024, do të gjykohet nga marsi i ardhshëm në Uashington. Ai akuzohet për përpjekje për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve të vitit 2020, të cilat i humbi ndaj demokratit Joe Biden.

Donald Trump, ish-presidenti i parë amerikan që përballet me akuza penale, po ndiqet penalisht edhe në Gjeorgji për përpjekje për të manipuluar zgjedhjet e vitit 2020, si dhe në Nju Jork për një rast mashtrimi kontabël të lidhur me heshtjen e pagesave të blerjes së një aktoreje pornografike.

Ai gjithashtu do të dalë në gjyq në maj 2024 në Florida për neglizhencën e tij në trajtimin e dokumenteve të klasifikuara pasi u largua nga Shtëpia e Bardhë.

Trump dhe dy djemtë e tij, Eric Trump dhe Donald Trump Jr., janë paditur gjithashtu në Nju Jork për mashtrim të vlerës së pronave të tij.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME