Thursday, March 23, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSPORTSherr në Napoli për statujën e Maradonës

Sherr në Napoli për statujën e Maradonës

Të gjithë, absolutisht të gjithë, ishin aty më 25 nëntor 2021 për inaugurimin e statujës së Maradonës, krijuar nga artisti Domenico Sepe dhe dhuruar nga ky i fundit për Bashkinë e Napolit.

Sot, megjithatë, ajo skulpturë që ishte ekspozuar jashtë “San Paolo” është kthyer në çështje pasi, ndër të tjera, për muaj të tërë nuk i është gjetur një vend.

E pabesueshme kjo për këtë vepër, e cila ishte vlerësuar shumë dhe po aq e kritikuar për vendosjen e topit pranë këmbës së djathtë të Maradonës.

Mes ngjarjeve të zakonshme burokratike dhe administrative, bashkia me një rezolutë sqaroi se nuk mund të pranonte donacionin e Sepe në raport me vlerën e punës që do të ishte më e lartë se mundësitë e shpenzimeve të donatorit.

Për më tepër, administrata shpjegoi se artistit do t’i garantohej një shikueshmëri që mund të ishte tërheqëse edhe për artistët e tjerë dhe për këtë arsye respektimi i parimit të paanësisë do të cënohej.

Sepe është padyshim i hidhëruar dhe gati të bëjë betejë, por hetimet po zhvillohen edhe nga drejtësia për të kuptuar nëse të gjitha procedurat janë kryer si duhet.

Sigurisht, megjithatë, kujtimi i Maradonës do ta kishte merituar që kjo statujë të bëhej një tjetër atraksion që mund të vizitohet nga turma e turistëve që tani dynden në Napoli edhe për të parë reliket e D10S dhe vendeve “të shenjta” që nderojnë kujtimin e tij.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: