Wednesday, June 7, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomePOLITIKËSi u vodh floriri në Krrabë/ Meta flet për herë të parë:...

Si u vodh floriri në Krrabë/ Meta flet për herë të parë: Rama ishte ministër

Ilir Meta, kryetar i Partisë së Lirisë ka folur për herë të parë për çështjen e vjedhjes së floririt në Krrabë në kohën që ai ka qenë kryeministër. I pyetur në emisionin “Now” në Euronews Albania për epitetin “Like Floriri” që e përsërit shpesh kryeministri Rama, Meta tha se edhe vetë ai ishte ministër në qeveri në atë kohë. Meta tha se zbulimi i ngjarjes në atë kohë u bë me urdhër të tij.

Kur ka ndodhur historia e floririt të Kërrabës në fund të vitit ’99, kur unë kam qenë kryeministër, ky ka qenë ministër i qeverisë sime. Ka qenë pjesë e asaj qeverisë që ky thotë “Like Floriri”, Anastas Angjeli ka qenë ministër i Financave, që vazhdon të jetë me Partinë Socialiste, Spartak Poçi ka qenë ministër i Brendshëm dhe Shkëlqim Cani ka qenë Guvernatori i Bankës së Shqipërisë.

Ky ka qenë pjesë e kësaj qeverie, por jo vetëm kaq. Ka qenë iniciativa dhe urdhri im si kryeministër që u bë verifikimi i atij vendit në Kërrabë ku ruhej floriri dhe ka ardhur përgjigjja nga Banka e Shqipërisë dhe autoritetet që kishin detyrë për këtë çështje se nuk është bërë asnjë dëmtim i futjes në këtë vend. Kam thënë a është bërë verifikimi fizik, më thanë jo. U bë verifikimi fizik me urdhrin tim dhe pasi u bë kjo doli diferenca për të cilën u nis çështja. Ky ka qenë pjesë e kësaj historie dhe fut “Like Floririn”.

Ky edhe pas vitit 2000 u bë kryetar bashkie i ndihmuar nga unë. Në vitin 2007 përsëri edhe në vitin 2013. Po ky kur i dinte këto, pse nuk pati kundërshtim kur u bëra drejtues i Parlamentit apo President. Pse u bëra tani “Like Floriri? Likja jo vetëm që kurrë nuk u ble nga ky , kurrë nuk u shantazhua, por Likja ia ka shkatërruar të gjitha planet e tij. I tregoi të gjithë botës për Ramaformën e tij që arreston tjetrin në 12 të natës”, – tha Meta.

Në emision ai përmendi edhe bashkitë që do të fitohen 100% nga opozita më 14 maj. Ai tha se ka besim dhe mbështet deri në fund të gjithë kandidatët, ndaj nuk mund të thoshte ndonjë bashki specifikisht ku kishte dyshime.

“Korça, Saranda, Kukësi, Tropoja nuk diskutohen. Këto do dalin, nuk ka nëse… Kjo është e qartë. Unë e shoh. E ndjej kudo. Shikoni çfarë bën Edi Rama! Ble ndjekës përditë nga Bangladashi, nga Irani, për të treguar fiktivisht në rrjete sociale që gjoja ka ndjekës sepse epërsia e kandidatëve të opozitës është e jashtëzakonshme” – deklaroi Meta. 

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: