Friday, April 12, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedTë arrestuarit në Patra posedonin kanabis me vlerë 1 milion euro

Të arrestuarit në Patra posedonin kanabis me vlerë 1 milion euro

“Sa kohë keni që na ndiqni? Pse nuk na kapët pas grabitjeve?’ Këto ishin pyetjet që anëtarët e organizatës kriminale u bënë policëve të Drejtorisë së Sigurimit të Patrës kur u vunë në pranga të mërkurën e kaluar.

Ata akuzohen për “shtatë grabitje me armë dhe dhjetë vjedhje të automjeteve me dy rrota ndërsa njëkohësisht kanë qenë aktivë në kultivimin dhe shitjen e kanabisit në Patra”. Vlera e kanabisit, sipas vlerësimeve të policisë, është rreth 1 000 000 euro.

Në orët e para që ishin të burgosur në godinën e Sigurimit të Patrës në rrugën Ermou, kishin qëndrim negativ, por pas takimit me avokatin e tyre mbrojtës e kuptuan pozitën e vështirë në të cilën ndodheshin. 

Dyshja e grabitësve ishte djali i anëtarit të dënuar të “17 Nëntorit” Kostas Karatsolis, i cili ndodhej në kryeqytetin akeas që në momentin e parë për të qenë pranë fëmijës së tij. Anëtari i dytë i përfshirë në grabitje ishte një 25-vjeçar. Sipas të dhënave të Policisë së Sigurimit të Patrës, i riu, pavarësisht maskimit të kujdesshëm në çdo goditje, tradhtohej nga një karakteristikë që autoritetet e identifikonin duke studiuar herë pas here videot e grabitjeve. “Këtë karakteristikë të veçantë ai u përpoq ta fshihte ose me paruke ose në ndonjë mënyrë tjetër, por ishte shumë karakteristike dhe ndonjëherë ia dilte mbanë”, thotë një oficer policie që ka parë qindra herë videot e grabitjeve.

Paruket, mjekra dhe maskime të tjera i ka ndërruar “dyshja e grabitësve” dhe në disa raste kanë pasur role të ndryshme. “Kur njëri po imobilizonte klientët dhe tjetri rrëmbeu paratë nga kasa, kur tjetri” thotë një punonjës policie që merret me rastin që në fillim.

Zero komunikimet dhe takimet kokë më kokë ishin një element që e vështirësoi për autoritetet mbledhjen e provave pasi anëtarët e organizatës kriminale ishin shumë të kujdesshëm dhe respektonin rregulla strikte të marrëveshjes. Gjithashtu, një strehë e caktuar antiautoritarësh në Patras, u dha mbrojtjen më të mirë nga autoritetet policore që mezi afroheshin dhe bënin përgjim fizik.

Në të njëjtën kohë, megjithatë, ishte edhe një vend ku, sipas hulumtimit, ata kanalizonin sasitë e kanabisit hidroponik që kultivonin. “Sipas tabelës treguese të çmimeve të SODN-së, nga shitja e sasisë totale të barnave do të merrnin gjithsej 3000 euro për kilogram në rastin e shitjes së saj për kilogram dhe 20 në rastin e shitjes së saj për gram. Përfitimi i përgjithshëm që do të merrte nga shitja e lëndës narkotike do të arrinte në 169.500 euro dhe në rast se do të shitej si gram, 1.129.800 euro”, thuhet në dokumentin përkatës dërguar Gjykatës. 

Të hënën dhe të martën i arrestuari do të sillet në hetuesi për të kërkuar falje.  

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME