Friday, March 31, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedMasakra në Los Anxhelos

Masakra në Los Anxhelos

Një alarm u ra të shtunën mbrëma (21/1) në Monterey Park në Kaliforni, sipas gazetës LA Times, kur një person i panjohur hapi zjarr ndaj dhjetëra mijëra njerëzve që ishin mbledhur për të festuar Vitin e Ri Kinez. Sulmuesi, i cili ka qëlluar me një armë gjysmë autonome, dyshohet se ka ikur dhe mbetet i lirë. 

Ngjarja ndodhi pas orës 22:00 (ora lokale, 08:00 e mëngjesit të sotëm me orën greke) në një zonë ku po zhvilloheshin festimet e Vitit të Ri Kinez në Monterey Park, Los Angeles County. Raportimet e para flasin për dhjetë të vdekur dhe dhjetë të plagosur. Turma njerëzish ishin mbledhur në zonë për të marrë pjesë në fillimin e festimeve dy-ditore të Vitit të Ri Kinez. Një banor vendas tha se besonte se të shtënat filluan pas përfundimit të festivalit.

Videot e postuara në rrjetet sociale treguan zjarrfikësit që nxituan në zonë dhe u jepnin ndihmën e parë viktimave, ndërsa oficerët e policisë bllokuan rrugët.

Sipas LA Times, një pronar restoranti në zonë tha se njerëzit që kërkuan strehim në restorantin e tij thanë se një burrë ishte në zonë duke mbajtur një mitraloz.

Seung Won Choi i tha gazetës se ai besonte se të shtënat ishin qëlluar në një klub vallëzimi. Monterey Park është një qytet në Qarkun e Los Anxhelosit rreth 7 milje nga qendra e qytetit.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: